
FOTO SME – LUBOŠ PILC
Vestibul Slovenského rozhlasu vyzerá v týchto dňoch ako múzeum. Sú v ňom rozložené rôzne druhy rádií a nahrávacích prístrojov, krásne muzeálne typy rozhlasových prijímačov. Od tých, ktoré stáli na začiatku vysielania Slovenského rozhlasu, až po tie, ktoré sa používajú v súčasnosti.
Slovenský rozhlas dnes oslavuje 75 rokov odo dňa, keď sa spustilo denné vysielanie. Prvýkrát sa slovenské hlasy v éteri objavili 3. augusta 1926 z provizórneho štúdia vo vládnej budove v Bratislave, dnes známej ako koncertná sála Alexandra Moyzesa. Na začiatku sa vysielalo dvakrát do týždňa a od 2. októbra 1926 každý deň. O necelý rok sa začalo vysielať aj z Košíc. Vysielanie rozhlasu na Slovensku patrilo pod pražskú spoločnosť Rádiojournál.
Dnes má Slovenský rozhlas sedem okruhov, čo je v európskom priestore raritou, a musí konkurovať asi dvadsiatke súkromných rozhlasových staníc.
„Slovenský rozhlas má jeden hendikep. Hoci diváci dôverne poznajú hlasy, nepoznajú tváre, ktoré sú skryté za týmito hlasmi, a my chceme na pár dni tento hendikep odstrániť,“ povedal generálny riaditeľ SRo Jaroslav Rezník. Rozhlasoví redaktori budú vysielať napríklad aj z výkladu obchodného domu Tesco. Oslave výročia je prispôsobený aj program. (hr)