Hlavný ekonóm Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) Willem Buiter si myslí, že tento región je schopný vyrovnať sa s ekonomickými dosahmi útoku na USA lepšie ako ostatné reformné trhy. EBRD síce upozornila, že stredná a východná Európa je silne závislá od vývozu do krajín Európskej únie, ktorá vykáže slabší než pôvodne očakávaný rast, ale napriek tomu by najvyspelejšie ekonomiky rozvíjajúcej sa Európy nemali pocítiť výraznejšie spomalenie ekonomického rastu. Ďalším spomaľujúcim faktorom však môže byť menší prílev priamych zahraničných investícií, ktoré sú dôležitým motorom rastu najmä v Maďarsku, Poľsku a Česku.
Podľa Buitera EBRD ešte len aktualizuje svoje prognózy, ale je pravdepodobné, že v krajinách strednej a východnej Európy sa predpoklad 3,7-percentného rastu nezníži viac ako o 0,5 až 1 percento.
Revíziu svojich očakávaní má už za sebou Medzinárodný menový fond. Úprava pôvodných odhadov z mája ešte nepočítala s dramatickými udalosťami v USA, aj tak v nej však MMF výrazne znížil svoje očakávania svetového hospodárskeho rastu. Zmenu výhľadu zdôvodňuje predovšetkým výrazným útlmom v USA. Teroristické útoky považuje „len“ za ďalšie riziko budúceho vývoja.
Najnovší odhad hovorí o tohtoročnom ekonomickom raste sveta na úrovni 2,6 percenta, čo je o 0,8 percenta menej, než bol odhad MMF z mája tohto roka. Podľa definície MMF sa pritom za globálnu recesiu považuje rast menší než 2,5 percenta. Ešte vlani svetová ekonomika stúpla o 4,7 percenta.
Smerom nadol posunul MMF odhady všetkých ekonomických centier sveta. Prognózu rastu HDP v Spojených štátoch zredukoval o 0,2 percenta, v Európskej únii o 0,6 percenta a v Japonsku dokonca o 1,1 percenta. Mierne optimistickejšie vidí MMF budúcnosť. Už na budúci rok očkáva rast 3,5 percenta. Upozorňuje však, že optimizmus môže stroskotať, ak nedôjde k oživeniu v USA a Európe.
JURAJ JAVORSKÝ