Šťastný Nový rok! Zatiaľ čo na Slovensku sú hlavným sviatkom Vianoce, pre Japoncov je to až obdobie od 31. decembra do 3. januára. Tak, ako vy trávite vianočné sviatky v kruhu rodiny, u nás sa všetci stretávame na prelome rokov, aby sme spolu prežili vzrušujúce chvíle príchodu Nového roka. Je to však pokojný sviatok, žiadne petardy. Nejdeme do práce, relaxujeme v teplúčku rodného domu iba s našimi najbližšími.
So sviatkami sú spojené tradície a typická kuchyňa. Medzi tie japonské patrí v prvom rade „oseči", novoročné jedlo, ktoré jeme prvé tri januárové dni. Sú to kúsky zeleniny udusené spolu s hubami na šťave ochutenej sójovou omáčkou, cukrom a ďalšími japonskými príchuťami. Ďalej sladkastá omeleta z vajíčok a kúskov ryby urobená na panvici tvaru obdĺžnika. Keď je tuhá, zrolujeme ju a nakrájame na malé kolieska. Podáva sa na studeno. V japonskom stolovaní je dôležité, aby bolo všetko narezané na kúsky veľkosti jedného sústa. Veď, ako viete, jeme paličkami. K tomuto jedlu patrí ešte jemná rybacia fašírka v podobnom tvare, ako je u vás „srnčí chrbát". Je uvarená na pare, podáva sa však studená. Toto všetko, a ešte veľa ďalších malých chodov servírujeme každému v škatuľke z lakovaného dreva, členenej obyčajne ešte na šesť, alebo osem menších oddeleníčok, do ktorých hotové jedlo vkladáme. Niekedy máme každý pred sebou na stole položené jednu na druhej aj tri takéto škatuľky plné malých chodov.
Ďalším novoročným jedlom je „moči". Pripravujeme ho priam obradne. Uvaríme lepkavú ryžu, vložíme do velikánskej kamennej nádoby, dreveným tĺčikom roztlčieme ryžové zrniečka, až vznikne hladká ryžová kaša - moči. Z nej sa už dajú tvarovať malé sústa, ktoré buď vysušíme v grile, alebo iba prirodzene na vzduchu - jeme ho skrátka ako slaný koláčik na mnoho spôsobov. Napríklad obalený v kúsku morskej riasy.
Každé dieťa v Japonsku očakáva na Nový rok darček. Otošidama, to sú peniaze v obálke. Dospelí ich musia dať vlastným deťom, ale aj neteriam a synovcom. Deti staršie ako 12 rokov dostávajú minimálne 3000 jenov (1000 korún). To je naozaj minimum, nikto nechce, aby ho mali za lakomca. Ale ak je rodina mnohodetná, môže byť tento zvyk na príťaž.
Veľmi dôležité je posielať novoročné pozdravy. Ak si chcete udržať dobrú pozíciu v spoločnosti a v biznise, musíte napísať veľa pozdravov! Ideálne je, ak pošta zastihne adresáta hneď v prvý januárový deň. Na pohľadnici je vyobrazené zviera, symbol roka. Pohľadnice môžeme kúpiť s hotovým obrázkom, ale aj ako čisté kartičky len s predtlačeným miestom na poštové smerovacie číslo. Držiac sa originálnej tradície totiž niektorí ľudia radi sami štetcom krasopisne píšu text, takže obrázok nie je nevyhnutný.
Pre rok 2004 je symbolom opica. Tak ako v Európe znamenia zverokruhu symbolizujú mesiace, u nás roky, čo sme prevzali z čínskej kultúry. Máme dvanásť symbolov - potkan, vôl, tiger, zajac, drak, had, kôň, ovca, opica, kohút, pes a diviak. Ak ste sa narodili v roku 1960, môžete povedať, že ste sa narodili v roku potkana. Ak ste prišli na svet v roku 1975, ste narodený v roku zajaca. Ja som sa narodil v roku draka.
MASAHIKO