Brusel 2. októbra (TASR) - Cestovná mapa prístupových rokovaní EÚ s kandidátskymi krajinami dala procesu rozšírenia novú dynamiku a umožnila dosiahnuť podstatný pokrok aj v zložitých kapitolách. V dnes schválenom strednodobom hodnotení stratégie rozšírenia to konštatuje európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Upozorňuje ďalej, že pravidelné hodnotiace správy Európskej komisie o pokroku kandidátov, ktoré tento rok zverejnia 13. novembra, budú venovať osobitnú pozornosť administratívnym kapacitám a schopnosti kandidátov uplatniť prevzatú legislatívu.
"Komisia dá súhlasné stanovisko k prijatiu kandidátskej krajiny iba ak bude presvedčená, že krajina je správne pripravená a spĺňa všetky podmienky členstva," uviedla v dnešnom tlačovom vyhlásení EK. Spomedzi 12 rokujúcich štátov si 10 stanovilo za cieľ dodržať časový rozvrh zo summitu v Göteborgu, podľa ktorého sa majú rokovania skončiť v roku 2002 a nové krajiny sa majú zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004 už ako plnoprávni členovia únie.
"Každá krajina bude naďalej posudzovaná podľa svojich zásluh, takže EÚ by sa mala v dôsledku toho pripraviť na možnosť vstupu všetkých krajín spĺňajúcich podmienky v roku 2004," uviedla dnes EK.
Podľa cestovnej mapy z vlaňajšieho decembrového summitu v Nice je túto jeseň na programe deväť kapitol, z nich k niekoľkým EÚ ešte nevypracovala spoločné pozičné dokumenty. Osobitnú pozornosť si podľa dokumentu EK vyžadujú doprava, dane, spravodlivosť a vnútro, veterinárna a fytosanitárna časť poľnohospodárstva a energetika.
V kapitole doprava ide o problém dočasného obmedzenia prístupu cudzincov na národný prepravný trh. Mala by sa nájsť dohoda, ktorá by umožnila dočasné obmedzenie prístupu autodopravcov z kandidátskych krajín na trh súčasných členských štátov (kabotáž).
V daniach žiada niekoľko kandidátskych krajín (vrátane Slovenska) zachovanie nižšej dane z pridanej hodnoty na niektoré výrobky či spotrebnej dane na cigarety. Pri posudzovaní, či môžu byť dané žiadosti schválené, musia členské štáty brať do úvahy na jednej strane ochranu fungovania vnútorného trhu EÚ, ale aj politické, ekonomické a sociálne dôsledky v kandidátskych krajinách, píše komisia.
Vo veterinárnej a fytosanitárnej časti kapitoly poľnohospodárstvo treba zvýšenú pozornosť venovať starostlivosti o zvieratá a zdravotným štandardom na bitúnkoch a v mliekarňach. Všeobecným princípom rokovaní v tejto oblasti je, aby vysoký stupeň bezpečnosti potravín v existujúcich krajinách EÚ ostal zachovaný pomocou efektívnej implementácie kontrolných systémov vnútorného trhu, uvádza v dokumente EK.
V kapitole spravodlivosť a vnútro treba na jednej strane zaistiť, aby rozšírenie nevytvorilo nové deliace čiary v Európe, na strane druhej však budúce vonkajšie hranice EÚ musia splniť bezpečnostné potreby dnešných obyvateľov únie. Nové členské štáty sa môžu plne integrovať do Schengenského systému až po tom, ako budú schopné plne prevziať jeho štandardy.
V kapitole energetika zdôrazňuje EK jadrovú bezpečnosť. Odporúčania EÚ týkajúce sa jadrovej bezpečnosti už boli odovzdané kandidátskym krajinám a podľa ich postoja k nim sa bude posudzovať možnosť uzatvorenia kapitoly. Čo sa týka nemodernizovateľných reaktorov vrátane bloku V1 v Jaslovských Bohuniciach, EK zdôraznila nutnosť dodržať záväzky ich odstavenia, ktoré musia byť obsiahnuté v prístupových zmluvách.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh