Írsko sa bude snažiť obnoviť medzivládne rokovania o európskej ústave a utvoriť podmienky na to, aby sa mohla čo najrýchlejšie dohodnúť. Nemieni však nič sľubovať a k ničomu sa zaväzovať, oznámil včera premiér Bertie Ahern predsedovi Európskej komisie Romanovi Prodimu, ktorý prišiel do Dublinu prerokovať program polročného írskeho predsedníctva.
„Budeme pracovať tak, aby sme dospeli ku konsenzu, a vychádzať pritom z návrhu Konventu a z výsledkov talianskeho predsedníctva," tvrdí írska vláda.
Írsko to nebude mať ľahké. Premiér Ahern len nerád prevzal horúci zemiak nedokončenej ústavodarnej medzivládnej konferencie, ktorú jeho predchodca, taliansky premiér Silvio Berlusconi, nedokázal doviesť k úspechu. Namiesto plánovaného zacielenia na ekonomickú a sociálnu agendu alebo na zvyšovanie európskej konkurenčnej schopnosti sa bude musieť írska vláda venovať problémom, ktoré mali byť už dávno vyriešené. Pretrvávajúce napätie medzi niektorými členmi únie a Spojenými štátmi, dedičstvo minuloročnej roztržky okolo vojny v Iraku naďalej otravuje atmosféru v únii. Kazí ju aj novembrové hrubé porušenie Paktu stability, oporného piliera menovej únie, zo strany Francúzska a Nemecka. Okrem práce na ústave čaká Írov rozjazd debaty o finančnom pláne EÚ na roky 2007 - 13, oba procesy sa môžu rýchle a nebezpečne zmiešať.
Ahern preto teraz chce rýchlo začať bilaterálne konzultácie so všetkými členskými a vstupujúcimi štátmi, aby na jarnom summite koncom marca mohlo predložiť správu o tom, ako sa kto na ústavu pozerá a aké sú šance obnoveného rokovania medzivládnej konferencie. Nechce zatiaľ ani počuť o utváraní „avantgardy" či „pionerskych skupín," ktorými šermujú Francúzi či Nemecko. Myslí si, že taký postup by v EÚ vytváral nežiaduce deliace čiary. S Európskou komisou sa Íri zhodli, že vstupujúcich členov treba „čo najrýchlejšie zapojiť" do práce únie ešte pred 11. májom."
Autor: KAREL BARTÁK, čtk, Dublin