Vlado Zboroň (1960) pochádza z Oravskej Polhory. Študoval teologickú fakultu v Bratislave. Od roku 1991 začal pôsobiť ako herec v divadle Stoka, neskôr v Združení pre súčasnú operu a v trnavskom divadelnom súbore Disk. Ako filmový herec sa prvýkrát objavil v slovenskom filme Mira Šindelku Vášnivý bozk. Odvtedy spolupracoval s nemeckými, francúzskymi, talianskymi filmovými producentmi. Medzi jeho filmové úspechy patrí účinkovanie v maďarskom filme Jeden deň Pánubohu za chrbtom, v rakúskom filme Exit 2 a v snímke režiséra Michaela Hanekeho Čas vlka. FOTO - AUTORKA.
Vlado Zboroň sa už roky pohybuje po nezávislých divadelných scénach. Dobre sa však zvŕta aj inak: vídať ho v montérkach s kelňou v ruke, ako prevádzkara v jednej z bratislavských reštaurácií, občas dokonca ako čašníka s podnosom v ruke. A kto má šťastie, pozná aj jeho kúzla z domácich hrncov. Kuchárska alchýmia, to je jeho.
Raz sa Vlado Zboroň rozhodol preniesť kúsok rodnej Oravy rovno do Bratislavy - presnejšie pod stanicu na takzvaný bratislavský Žižkov. A tak k jeho bytu, záhradke a pivnici, slúžiacej ako malý domáci kultúrny stánok, kde z času na čas organizuje čítačky, divadelné predstavenia a ochutnávky vín od najznámejších slovenských vinárov, pribudol aj miniatúrny kuchársky raj. Susedia by vedeli rozprávať o tom, aké vône sa šíria z jeho záhradného domčeka. Jeden z dlhých decembrových večerov tu venoval Vlado aj nám.
Aj to, aj ono
„Chcel som uvariť aj to, aj ono, tak som sa nakoniec rozhodol, že budem spájať svety. Napríklad arabský a oravský," víta nás. Závany vôní prezrádzajú naozaj čosi fajnšmekerské. Stôl, bohato zdobený rozmarínom a ovocím, láka pohľady, víno na stole sľubuje bohatú ochutnávku. Vladova kolegyňa, herečka a jazykovedkyňa Inge Hrubaničová prikladá na oheň a kontroluje hrnce. Priateľ, vinár Peter Chovanec začína večer tohtoročným Moravským muškátom.
Pijeme to, čím podlievame
Na úvod zvolil Vlado nátierku. Recept na židovský humus si priviezol z Izraela, kde ešte so Stokou zožal veľký úspech.
„Cícer nie je síce nič originálne, ale má svojskú chuť a navyše je veľmi zdravý. Keď ho rozšľaháte s cesnakom na ľahkú nátierku, je vynikajúci ako predjedlo. Nezaťaží žalúdok, naopak, zapíjaný dobrým muškátom vás pripraví na ďalšie chody," hovorí.
Pri ľahkom bielom nápoji ostávame, na rad však prichádza Iršaj Oliver, ročník 2003 a s ním zapekaný baklažán, výborný tip nielen na teplé predjedlo, ale aj plnohodnotnú súčasť vegeteriánskeho menu. Parmezán dodáva jedlu sýtosť a „mäsové grády".
Nasleduje však ešte pár chodov, treba sa šetriť.
Ďalší v poradí je losos. K nemu neodmysliteľne patrí biele víno, ktorým sme lososa podlievali.
„Ak pri varení použijeme víno, je dobré piť k hotovému jedlu tú istú značku," poúča Vlado Zboroň. K lahodnej rybacine sa vynikajúco hodí Sauvignon, neskorý zber, ročník 2002.
Rozmarínové rozmary
Prichádza druhá fáza. Po chvíli odpočinku sa na stole objavujú šťavnaté špikované morčacie stehná na rozmaríne so sladko-pikantnou chuťou jabĺčok a cibuliek. Vraciame sa k aromatickejšiemu vínu, teda k Iršaju, ktorý výborne uzatvára všetky chute tmavého hydinového mäsa.
Vonku prituhuje, bolo toho akurát. Nikto nie je hladný ani smädný. No divine sa - pri všetkých zdravých výživách - naozaj odoláva ťažko.
„Mäso treba dlho pácovať, potom stačí hodinka pečenia, a samo sa rozpúšťa na jazyku," vysvetľuje kuchár večera. Na prípravu aj konzumáciu je vhodné ťažšie červené víno. Pijeme teda to, čím sme podlievali - Svätovavrinecké, ročník 2002.
Na záver ešte Vladov obľúbený sladký tip - turecký koláč s medovým syrupom - baklava. „Skúste ho zapiť štvorputňovým tokajským. Neverili by ste, ako sa tieto dve sladkosti navzájom dobre dopĺňajú."
Recepty Vlada Zboroňa
Židovský humus
250 g cíceru, 3-4 polievkové lyžice sezamového oleja Tahima, 1 polievková lyžica olivového oleja, 3 strúčiky cesnaku, soľ
Cícer necháme celú noc namočený vo vode. Potom ho uvaríme domäkka a po vychladnutí rozmixujeme na nátierku. Počas mixovania pridáme olej, roztlačený cesnak a soľ podľa chuti. Podávame s bielym chlebom, olivami a čerstvými paradajkami.
Arabský zapekaný baklažán
2 stredne veľké baklažány, 300 g strúhaného parmezánu, 2 vajcia, olej, soľ, korenie, bazalka, hladká múka na obaľovanie, paradajky
Baklažány nakrájame na centimeter hrubé plátky, posolíme a necháme z nich stiecť šťavu. Polovicu strúhaného parmezánu vmiešame do rozšľahaných vajec, ktoré osolíme a okoreníme. Baklažán obalíme v hladkej múke a vo vajci so syrom, potom vyprážame na oleji. Do vymastenej formy ukladáme na spodok vypražené baklažány a prekladáme paradajkami. Postup zopakujeme ešte raz. Potom vrstvy baklažánov a paradajok zalejeme zvyšným vajcom, posypeme bazalkou, zvyšným strúhaným parmezánom a dáme zapiecť do rúry.
Losos v horčicovej omáčke
Plátky lososa, 1 kocka zeleninového bujónu, 1-2 dl suchého bieleho vína, tymián, petržlenová vňať, maslo, hladká múka, dijonská horčica, 2 dl sladkej smotany
Plátky lososa obaleného v petržlenovej vňati a tymiáne narýchlo opečieme na roztopenom masle. Vložíme do pekáča, podlejeme vývarom, ktorý sme urobili z vína a bujónovej kocky, a dáme na desať minút do vyhriatej rúry. Potom plátky vyberieme a do vývaru vmiešame sladkú smotanu a dve lyžice horčice. Ak je omáčka riedka, môžeme ju zahustiť bešamelom z masla a múky. Lososa podávame s bielym vínom, ktoré sme použili do vývaru.
Morčacie stehná špikované oravskou slaninou a cesnakom
2 morčacie stehná, 200 g oravskej slaniny, 1 hlávka cesnaku, soľ, červená paprika, biele víno, dve jablká, 1 kg zemiakov, niekoľko malých cibuliek, čerstvý rozmarín
Morčacie stehná umyjeme, posolíme a po celom povrchu husto prešpikujeme kúskami slaniny a cesnaku. Povrch zľahka potrieme červenou paprikou, posypeme rozdrobeným rozmarínom a položíme na pekáč. Obložíme pokrájanými zemiakmi, jabĺčkami a celými očistenými cibuľkami. Všetko podlejeme vínom, prikryjeme alobalom a vo vyhriatej rúre pomaly pečieme asi 1,5 hodiny.
Divina na oravský spôsob
Jelení orech vcelku. Marináda: soľ, korenie, červené víno, bobkový list, borievka (jalovec), rozmarín, tymián, koriander, cibuľa, zeler, mrkva, petržlen, brusnice (brusnicový kompót), šľahačka
Mäso pácujeme dvadsať hodín v marináde, ktorú si pripravíme z uvedených nakrájaných surovín a rozdrobených korenín. Potom mäso osušíme a narýchlo opečieme na masle. Vložíme do pekáča, zalejeme celou marinádou a prikryté dusíme asi hodinu a pol. Šťavu zlejeme, uvarenú zeleninu vyberieme a prepasírujeme, vmiešame naspäť do šťavy a pridáme brusnice. Jednotlivé porcie nakrájaného mäsa polejeme omáčkou a na záver ozdobíme šľahačkou.