Dublin 7. januára (TASR) Írsko otvorí hneď od 1. mája 2004 svoj pracovný trh obyvateľom nových členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, bez akýchkoľvek obmedzení.
"Zákony, ktoré platia pre našich občanov, budú platiť aj pre občanov iných krajín. Veríme, že s každým pracovníkom by sa malo zaobchádzať rovnoprávne, bez diskriminácie na základe pôvodu," uviedla v Dubline írska vicepremiérka a ministerka zodpovedná za sociálne otázky Mary Harneyová, ktorá sa stretla so skupinou bruselských novinárov.
Zámer otvoriť trh práce hneď po rozšírení a nevyužiť možnosť až sedemročného obmedzenia prístupu pracovníkov z nových krajín pôvodne oznámili aj krajiny ako Dánsko či Holandsko, s blížiacim sa rozšírením však začali prijímať rôzne administratívne opatrenia, ktoré voľný prístup k práci obmedzia.
"My nemáme žiadne administratívne prekážky. Máme minimálnu mzdu, ktorú musí pracovník dostávať. Ľudia z nových krajín budú oprávnení hľadať si prácu v Írsku a bývať tu," povedala vicepremiérka.
Írsko sa podľa nej neobáva prílevu lacnej pracovnej sily, naopak pozerá sa na túto možnosť pozitívne. Rastúcej írskej ekonomike totiž pracovná sila chýba, už dnes robí v krajine 100.000 ľudí zo zahraničia, z toho asi 20.000 zo vstupujúcich krajín. Ide najmä o nekvalifikovanú či nízkokvalifikovanú pracovnú silu v sektoroch ako poľnohospodárstvo a služby.
Podľa Harneyovej Írsko cíti, že ako ekonomika vytvárajúca dostatok pracovných miest musí dať túto príležitosť občanom nových krajín EÚ. Aj Íri v minulosti, keď patrilo Írsko medzi najchudobnejšie štáty v únii, hľadali prácu v Nemecku či Británii, ale neskôr sa vrátili.
"Verím, že sa tak stane aj v prípade nových členských štátov a že títo ľudia sa časom vrátia domov s novými skúsenosťami a zdrojmi," uviedla vicepremiérka.
Pripomenula, že pred 30 rokmi, keď sa Írsko stalo členom EÚ, malo jednu z najvyšších nezamestnaností (okolo 17 percent). Dnes je nezamestnanosť pod piatimi percentami.
"Samotné členstvo v EÚ ale nie je zárukou úspechu, ak nemáte správnu domácu politiku ako znižovanie daní, pružnosť na trhu práce, podpora investícií a tvorby pracovných miest, podnikateľská bezpečnosť," upozornila Harneyová. Zdôraznila tiež potrebu kontrolovania verejných výdavkov, podporu výskumu, inovácie a rozvoja ľudských zdrojov.
Členstvo v únii však Írsku jednoznačne pomohlo, dôležitú úlohu zohrali peniaze zo štrukturálnych fondov a kohézneho fondu. "Írsko by nebolo také príťažlivé pre zahraničné investície, keby nebolo členom únie. Investori neprichádzajú zásobovať náš štvormiliónový trh, ale širší európsky trh. A podobné vyhliadky majú aj nové členské krajiny," uzavrela írska vicepremiérka Harneyová.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh