„Veď péefky sú nielen umením, ale obrazom ich odosielateľa, obrazom priateľstva a vzťahov i obrazom doby," hovorí kurátorka.
Z autorov spomeňme Juraja Bartusza, Rudolfa Filu, Miroslava Cipára, Ludvíka Kunderu, Daniela Fischera, Jozefa Kostku, Juraja Meliša, Michala Kerna, Ruda Sikoru, Štefana Prokopa, Otisa Lauberta, Milana Paštéku, Laca Terena, Rudolfa Uhra, Alojza Klima, Dezidera Tótha či Mariána Meška, spolu prezentuje kurátorka péefky od vyše stovky umelcov prevažne zo Slovenska, ale aj z Čiech, Maďarska či Nemecka, časovo pokrývajúce obdobie zhruba posledných tridsiatich rokov.
Novoročenky od umelcov sú niečo ako denníky, ponúkajú nahliadnutie do intímnej tvorby známych osobností, ktorá nevznikala pre verejnú prezentáciu. Ako sa zrodil nápad usporiadať takúto výstavu?
„Bolo to veľmi prozaické, s blížiacimi sa sviatkami som hľadala v obchodoch niečo vhodné ako podklad pre moje blahoželanie, no pri všetkých, ktoré ma zaujali, už bol ten text predtlačený. Uľahčilo by mi to síce prácu, ale súčasne zobralo priestor pre napísanie niečoho osobného. A tak, sklamaná a bez nákupu, začala som sa doma prehŕňať vo veľkej kope novoročeniek, a nápad bol na svete," pokračuje Dana Doricová. „Nebolo však ľahké vyberať a rozhodnúť sa, čo z množstva prianí od priateľov a známych zaradiť do vystavovanej kolekcie. Pri ich prezeraní som si opakovane spomínala na radosť i tiché rozjímanie, prežívané po ich otvorení, ktoré pretrvávajú i po rokoch."
Výstava na Priemyselnej ulici je otvorená do 23. februára. (ba)