BRATISLAVA - Prvý slovenský ombudsman Pavel Kandráč tvrdí, že právne povedomie našich občanov je nízke a jeho úrad s tým má problém. Až dve tretiny podnetov, ktoré prídu na Úrad verejného ochrancu práv, nespadajú do jeho pôsobnosti. Ombudsman ich však musí preštudovať a stráca čas, ktorý by mal využiť na svoju agendu.
Kandráč po podnetoch od ľudí dospel k presvedčeniu o „nie najlepšej kvalite právnych noriem". Zákony sa prijímajú narýchlo, potom sa novelizujú a tým „dezorientujeme občanov".
Aj preto by chcel rozšíriť osvetu a bezplatnú právnu radu, ak by mohol zväčšiť kapacitu úradu.
Podnety od ľudí často nemajú potrebnú formu, úrad ich žiada doplniť, čím sa celý proces spomaľuje. Občania sa napríklad sťažujú aj na právoplatné rozsudky súdov, čo úrad nerieši.
Ombudsman môže pomôcť v prípade prieťahov na súdoch a Kandráč tvrdí, že sa mu to darí na 100 percent. Aj preto vraj doteraz nepodal žiadny návrh na disciplinárne konanie voči sudcom, lebo „súdy začali vždy konať".
Úrad ombudsmana chce pod dojmom podnetov od ľudí iniciovať zmeny v dvoch zákonoch. Jedným je zákon o väzbe. Druhý sa týka vydávania občianskych preukazov. Dnes ich nemôžu dostávať osoby pozbavené právnej spôsobilosti a Kandráč je presvedčený, že im to komplikuje život.
Na ministerstve vnútra nás však informovali, že zmenu tejto normy pred Vianocami schválila legislatívna rada aj vláda. Iniciatíva ombudsmana je teda zbytočná. (rp)
Ombudsman najčastejšie pomôže pri prieťahoch
Ombudsman nemôže dávať pokuty ani trestať, nemôže rozhodovať v susedských či rodinných sporoch. Pomôcť môže iba v prípade nezákonnej činnosti orgánov štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy.
V akých prípadoch ombudsman pomohol
Zbytočné prieťahy
Rodina postihnutého dieťaťa sa sťažovala na prístup okresného úradu pri vybavovaní peňažného príspevku na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Ani po zhoršení zdravotného stavu sa konanie neurýchlilo. Okresný úrad sa odvolal na lehotu na vydanie posudku 6 až 12 mesiacov. Podľa zákona musí však vydať posudok do 60 dní. Po výzve ombudsmana konal úrad do 7 dní a príspevok bol poskytnutý.
V 16 rokov trvajúcom spore o výživné sa na zásah ombudsmana prípad uzavrel, ale dieťa už bolo dospelé.
Rodičia 7-ročného ťažko postihnutého chlapca požiadali o poskytnutie finančného príspevku. Okresný úrad za rok nič neurobil.
Životné prostredie
Občan z okolia Bratislavy požiadal o ochranu svojho práva žiť v zdravom prostredí. Jeho sused mu spôsoboval nepríjemný zápach a obec to neriešila. Nápravu urobila po intervencii ombudsmana.
Porušenie práva na vzdelanie
Prihlášku na štúdium na osemročné gymnázium podal piatak základnej školy. Vedenie školy ju odmietlo prijať s tým, že podľa zákona sú na takúto školu spravidla prijímaní štvrtáci. Ombudsman s tým nesúhlasil, dôvodom na neprijatie môže byť iba splnenie iných zákonných podmienok a nie to, ktorú triedu základnej školy dieťa navštevuje. (rp)