Cigarety zhabané na hraničnom priechode Ubľa. FOTO SME - DARIUS IVAN
Slovenskí obchodníci hovoria, že väčšina skrytých zásielok putuje z hranice priamo do Bratislavy. Východné Slovensko zásobujú pašeráci, ktorí prejdú hranicu s jedným až tristo kartónmi.
V prešovskom regióne má svojho dílera každý väčší pracovný kolektív alebo fajčiaca rodina. „Ukrajiny" fajčia robotníci, lekári, učitelia aj policajti.
Jeden z mnohých východniarov napojených na čierny dovoz posunie za týždeň na územie Prešova 500 kartónov. Nezamestnaný „podnikateľ" z Michaloviec má v meste šiestich predajcov. Zarobí 15-tisíc korún týždenne. „Každý, koho rukami tabak prejde, si na balíčku nahodí tri koruny," tvrdí o akomsi nepísanom pravidle. Z toho platí transport i prípadnú stratu pri úspešnom zásahu colníkov.
Cena pašovaných cigariet pre fajčiara sa v Prešove podľa dĺžky „obchodného reťazca" pohybuje od 33 do 35 korún. Za tú cenu sú najobľúbenejšie značky Prima, Boss a Paramount. Camelky sa dajú u dílera kúpiť za 38 až 45 korún.
Rozhodujúci je kolok. Neokolkované cigarety sú síce lacnejšie o 3 až 5 korún, ale nikto ich vraj nechce. „Oni to plnia nejakým svinstvom doma. Škatuľky a dutinky kupujú načierno priamo v závodoch."
Obchod s pašovaným tovarom je podľa pašerákov nezastaviteľný. „Colníci si môžu posilňovať hliadky, koľko chcú. Nemajú šancu." Problém s pašovaním a predajom nevidia ani po vstupe do únie. „Akurát pôjdu aj naše Ukrajiny hore."
Predajcovia vedia, že s niekoľkými kartónmi v taške sa dopúšťajú len priestupku. Po odhalení zaplatia pokutu a zásobujú ďalej. Tovar nosia klientom priamo do rúk. Kartón sa však dá bez problémov kúpiť aj na tržniciach v mestách. Obľúbeným predajným miestom sú videopožičovne, večierky, krčmy a bary, novinové stánky sa ešte nezapojili. (div)