ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Podstatnú zmenu v sadzobníku urobila OTP Banka. Tá po prevzatí novým majiteľom a premene z Investičnej a rozvojovej banky lákala ľudí na OTP Konto, bežný účet s minimálnymi poplatkami. Do konca minulého mesiaca ho viedla zadarmo, od januára klienti zaplatia mesačne 18 korún. „Dôvodom sú zvyšujúce sa náklady na správu účtov," reagoval hovorca OTP Banky Norbert Lazar. Hoci banka účet už spoplatňuje, pokladá sa stále za jednu z najlacnejších.
Slovenská dvojka - VÚB, zdražila o dve koruny výpisy a poplatky za elektronické operácie sa zvýšili o 60 halierov na 2,60 Sk. „Zmena sa však netýka majiteľov balíkov služieb. Štandardné výpisy majú naďalej zadarmo a v rámci VUB konta majú predplatené účtovné položky," uviedla hovorkyňa VÚB Silvia Nosálová.
V tretej najväčšej banke - Tatra banke - sa zvýšil poplatok za zaúčtovanie pohybu na účte - takzvaná účtovná položka, na 8 korún. „Niektoré položky sadzobníka sa zvýšili a niektoré zasa znížili," povedal Roman Začka z banky. Zdraženie podľa neho súvisí nielen s nákladmi banky, ide hlavne o snahu presmerovať klientov na využívanie takzvaných balíkov.
„Jedným z motívov bolo prispôsobenie sa aktuálnym podmienkam na trhu v rámci konkurencie, snaha ešte viac zatraktívniť súčasné balíky služieb, vysoké náklady pobočkovej siete a investície do vývoja nových služieb elektronického bankovníctva," vymenoval Začka. „Cieľom zostáva motivovať klienta na využívanie elektronických transakcií a možností elektronického bankovníctva na rutinné operácie." Svedčí o tom aj zavedenie poplatku za využívanie služieb internetbanking a dialog (paušálne 9 korún mesačne), ktoré bolo doteraz, a pre majiteľov balíkov aj zostáva, zadarmo.
Podobnú stratégiu má UniBanka, ktorá zdražila vedenie účtu a výpisy či zaviedla poplatok za hotovostné výbery v pobočke.
Zdraženie sa netýka iba vedenia bežných účtov, ale aj úverových produktov. Rastú poplatky za hypotekárne úvery - OTP Banka cenu za jeho poskytnutie zvýšila o 0,1 percentuálneho bodu na 0,6 až 0,7 percenta sumy úveru. Podobne VÚB zvýšila minimálnu sumu poplatku o tisícku na 3000 korún. Zároveň však zrušila poplatok za predloženie žiadosti.
Poplatky sa ešte zvýšia, ale nie všetkým
Ani novoročné zvýšenie poplatkov nebolo posledné. „Dlhodobé odhady zmeny konkrétnych poplatkov sa nedajú zodpovedne určiť," vyhlásil Roman Začka z Tatra banky.
Klientom Slovenskej sporiteľne služby nezdraželi, no mali by sa na to pripraviť, ako vyplýva z vyjadrenia banky, že „k zvyšovaniu poplatkov zatiaľ nepristúpili". Pokojnejší môžu byť zákazníci HVB Bank, ktorá nepoľavuje v úsilí získať aj bežných, nielen podnikových klientov. „Zvýšenie poplatkov neplánujeme," vyhlásila Andrea Kollárová z HVB Bank. To isté sľubuje Dexia banka, donedávna Prvá komunálna banka.
Porovnanie poplatkov v dnešných členských krajinách Európskej únie a u nás však naznačuje, že vedenie účtu v banke a ďalšie služby budú stáť až na výnimky už iba viac. V prepočte na koruny síce vychádzajú bankové služby v zahraničí niekoľkonásobne drahšie, no tí, čo ich používajú, majú aj niekoľkonásobne vyššie príjmy. (bro)
Výnimočne banky aj zlacňovali
Vzácnejšie je zníženie poplatkov. Hneď v troch bankách klesli poplatky za výber z bankomatu. V OTP Banke sa to však týka iba klientov, ktorí majú účet pre mladých. Tí v inom bankomate ako OTP platia namiesto doterajších 30 korún sedem.
Klienti Tatra banky bez rozdielu zaplatia za využitie iného bankomatu 25 korún, čo je o päť korún menej ako doteraz.
UniBanka znížila poplatok za výber z vlastného bankomatu zo 6 korún na nulu a z bankomatu v zahraničí tiež o šesť korún na aktuálnych 100. (bro)