Dublin 8. januára (TASR) Európska únia hľadá nástupcu Romana Prodiho, ktorého mandát na čele Európskej komisie sa skončí k 31. októbru. Meno nového šéfa exekutívy EÚ musí schváliť júnový summit EÚ, írske predsedníctvo v únii preto nezaháľa a čoskoro začne konzultovať s členskými štátmi možných kandidátov.
Sondovať začnem už teraz. Ale mimochodom, nikto za mnou zatiaľ nebol s tým, že má záujem o tento post, a nikto svoju kandidatúru ani nevylúčil, povedal bruselským novinárom na návšteve Dublinu írsky premiér Bertie Ahern, ktorý bude viesť konzultácie o výbere nového šéfa EK.
Podľa Aherna ide o mimoriadne náročnú prácu, ktorá vyžaduje politické, technické i vizionárske schopnosti.
Musí mať niečo zo všetkého. Technická povaha zmlúv vyžaduje veľmi dobrú schopnosť pracovať s nimi, musí byť tiež trochu politikom, a potrebujeme tiež niekoho s vizionárskymi schopnosťami, opísal Ahern budúceho predsedu EK. Upozornil, že novú komisiu čakajú okrem iného ťažké vyjednávania o finančnej perspektíve
Hoci oficiálne sa zatiaľ žiadne mená nespomínajú, v bruselských kuloároch už niekoľko možných kandidátov koluje. Veľké šance sa dávajú luxemburskému premiérovi Jeanovi-Claudovi Junckerovi, ktorý do bodky spĺňa požiadavky menované Ahernom.
Spomína sa tiež bývalý belgický premiér Jean-Luc Dehaene, terajší predseda belgickej vlády Guy Verhofstadt či fínsky premiér Paavo Lipponen. Von z hry je však súčasný šéf EK Romano Prodi, ktorý smeruje späť do talianskej politiky s cieľom vrátiť sa po voľbách v roku 2006 do kresla premiéra ako kandidát zjednotenej ľavice.
Nemyslím si, že Prodi bude kandidátom na nového predsedu komisie. Počíta sa s ním ako s novým talianskym premiérom po voľbách v roku 2006, prezradil zdroj z jeho okolia.
Predsedu komisie vyberú členské štáty na summite v Bruseli 17.-18. júna. Nový šéf EK bude musieť potom vytvoriť svoj tím 25 komisárov, medzi ktorými bude už aj plnoprávny zástupca Slovenska s vlastným rezortom. Nová komisia nastúpi 1. novembra na päť rokov.
Dnešná 20-členná komisia sa 1. mája rozšíri na 30 členov, keď do únie vstúpi desať nových krajín. Každá z nich bude mať po jednom komisárovi bez portfólia.
Od 1. novembra bude mať každý členský štát v EK jedného predstaviteľa, zatiaľ čo dnes má päť veľkých krajín (Nemecko, Francúzsko, Británia, Španielsko a Taliansko) po dvoch komisároch.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem