Posilňovanie koruny už nikto nebrzdí

BRATISLAVA - Koruna sa chystá prekonať doterajší rekord a dosiahnuť novú najsilnejšiu úroveň voči euru vo svojej histórii. Už sa o to tento týždeň raz pokúsila a včera jej nepriamo dala zelenú aj strážkyňa meny - Národná banka Slovenska.

BRATISLAVA - Koruna sa chystá prekonať doterajší rekord a dosiahnuť novú najsilnejšiu úroveň voči euru vo svojej histórii. Už sa o to tento týždeň raz pokúsila a včera jej nepriamo dala zelenú aj strážkyňa meny - Národná banka Slovenska.

V minulosti zvyčajne v podobnej situácii už hľadali centrálni bankári slová, ktorými by zhodnocovanie zastavili. Vo štvrtok prišlo z NBS vyhlásenie v inom duchu. „Momentálne nemáme nič, čo by sme mali trhom nutne oznámiť," povedal agentúre Reuters člen bankovej rady a vrchný riaditeľ obchodno-devízového úseku Karol Mrva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých obchodníkov takéto vyjadrenie nepovedalo nič viac ako „nekomentujem", ktoré použili ďalší predstavitelia NBS. Väčšina trhu si však Mrvove slová vysvetlila tak, že centrálna banka sa pri súčasných úrovniach kurz nechystá brzdiť. „Myslím, že budú voči posilňovaniu teraz tolerantnejší," povedal díler Tatra banky Boris Somorovský. „Ich hranica sa posunula nižšie, no trh môže iba hádať, kde presne." Aktuálne maximum 40,77 koruny za euro platí od vlaňajšieho mája a vtedy tiež naposledy NBS na trhu priamo intervenovala.

Dôvody pustiť korunu ďalej, sú jednoznačné, tvrdia díleri. „Ekonomika je v takom stave, že mena - ako indikátor - by sa mala posilňovať," hovorí Somorovský. „Nič okrem domácej politickej situácie tomu nemôže zabrániť."

SkryťVypnúť reklamu

Somorovský si myslí, že NBS zrejme nezasiahne dovtedy, kým nezaregistruje príliš špekulatívneho kapitálu. „Ak by došlo k veľkým špekulatívnym nákupom, založeným čisto na očakávaniach, mohla by centrálna banka reagovať," myslí si Somorovský. Od špekulatívnej bubliny má však koruna podľa neho zatiaľ ďaleko.

Včera sa koruna pohybovala okolo úrovne 40,80 za euro, teda v blízkosti svojho maxima. „Očakávala sa verbálna intervencia, ale to vyjadrenie ním nebolo," povedal díler UniBanky Tomáš Kalavský. „Väčšina trhu je naladená v prospech poklesu kurzu, určite sa bude snažiť minimálne atakovať hranicu 40,8," dodal díler. Finančné trhy očakávajú, že euro do konca roka zlacnie približne na 40 korún.

Kedy Európa stratí trpezlivosť?

SkryťVypnúť reklamu

LONDÝN - Európski tvorcovia menovej politiky doteraz prijímajú silný rast eura voči doláru pozoruhodne pokojne. Kurz eura sa už vyšvihol nad dolár a 28 centov, za posledné štyri mesiace tak oproti doláru vzrástla euromena o 15 percent a za uplynulé dva roky o 40 percent. Ak by si udržala súčasné tempo rastu, prelomila by kľúčovú hranicu 1,30 ešte predtým, ako sa začiatkom februára stretnú na Floride ministri financií a centrálni bankári skupiny G7.

Zdroj blízky tejto skupine povedal, že práve spomínaná hranica predstavuje pre Európu „prah bolestivosti". Podnikatelia už nad rastom eura nariekajú, silný kurz trápi európskych exportérov. „Trvalý posun nad 1,30 spôsobí Európskej centrálnej banke starosti, pretože povedie k revízii predpovedí ekonomického rastu smerom nadol," povedal Neil MacKinnon, hlavný ekonóm spoločnosti pre správu devízových dlhov ECU (európska zúčtovacia jednotka).

SkryťVypnúť reklamu

Európska centrálna banka aj včera odolala výzvam Nemecka a ďalších krajín na zníženie úrokových sadzieb. Jej činitelia bagatelizovali negatívny efekt silného eura na ekonomiku. Banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu pre krajiny eurozóny bez zmeny na dvoch percentách, teda na najnižšej úrovni v histórii.

Prezident banky Jean-Claude Trichet neskôr zmaril nádej na to, že by sa pre rast eura mohli sadzby v blízkom čase znížiť. Trichet tým odmietol hromadiace sa požiadavky na zníženie úrokových sadzieb, ktoré požadoval napríklad nemecký minister hospodárstva Wolfgang Clement.

„Dostupné ukazovatele svedčia o pokračujúcom oživení v eurozóne. Posledný vývoj kurzov bude asi mať určitý tlmiaci efekt na vývoz, rast exportu by však mal ťažiť z dynamickej expanzie svetovej ekonomiky," povedal Trichet. Navyše je výmenný kurz len jednou z mnohých položiek, ktoré ECB berie do úvahy, dodal. Finančné trhy sa tak nedočkali žiadnych náznakov obáv z prudkého rastu eura, ktoré za posledný rok získalo voči doláru 20 percent. (čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Čo znamená silná koruna?

+ zlacnenie dovážaného tovaru

Za dovážané tovary treba zaplatiť menej korún. Teoreticky by sa to malo prejaviť na znížení ich cien v obchodoch alebo aspoň na ich pomalšom zvyšovaní. Týka sa to napríklad aj ceny pohonných látok, ktoré najväčší predajca - Slovnaft - často mení pod vplyvom pohybu kurzu dolára.

+ pokles kurzu valút

Valuty na dovolenku v zahraničí stoja menej. Euro sa používa ako zákonné platidlo v 12 krajinách západnej Európy, ale využiť sa dá aj inde vo svete. Silná koruna voči euru sa prejaví aj na kurzoch ostatných mien. Za rovnakú sumu slovenských korún tak v zmenárni dostaneme viac valút, čiže v zahraničí sme „bohatší".

+ - nižšie úročenie vkladov, ale aj lacnejšie úvery

Ak by si Národná banka neželala ďalšie zhodnocovanie koruny, mohla by okrem vstupu na devízový trh využiť ďalší nástroj - znížiť úrokové sadzby. Pokles jej sadzieb sa následne prejaví, hoci možno v menšom rozsahu, aj na úročení vkladov v bankách, ale aj úverov. To prináša nižšie úroky z bežných a termínovaných vkladov, ale aj lacnejšie spotrebné či hypotekárne úvery.

SkryťVypnúť reklamu

- riziko, že vyvážajúcim  podnikom sa prestane dariť

Vývoz výrobkov do zahraničia sa stáva pre slovenskú ekonomiku stále dôležitejším. To, čo platí o dovoze, platí aj naopak. Ak firmy nezmenia ceny v eurách, ich tržby v prepočte na koruny klesajú. Mzdy a iné náklady majú pritom v korunách. Ak by posilnenie koruny nevedeli vyrovnať v iných oblastiach, môžu sa rozhodnúť prepúšťať. (bro)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 951
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 813
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 308
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu