BRATISLAVA 9. januára (SITA) - Ministerstvo financií SR (MF) zatiaľ nedostalo odpoveď z Bruselu na požiadavku o desaťročné prechodné obdobie na zavedenie tzv. ekologickej dane, ktorá sa týka spotrebnej dane na elektrickú energiu, tuhé palivá a zemný plyn. Pre agentúru SITA to uviedol poradca ministra financií Peter Papanek, podľa ktorého ministerstvo očakáva z Bruselu kladnú odpoveď. "V prípade, že nám Európska únia (EÚ) prechodné obdobie uzná, ekologickú daň budeme musieť zaviesť až po jeho uplynutí," uviedol. Rezort financií však už pripravuje návrh zákona o spotrebnej dani z energetických produktov, ktorým by sa mala podľa Papanka porada vedenia MF zaoberať v auguste a vláda následne v septembri tohto roka. Ak by nám Brusel prechodné obdobie neschválil, MF podľa neho zabezpečí potrebnú legislatívu včas.
Okamžité zavedenie spotrebnej dane pre zemný plyn, elektrickú energiu a uhlie po vstupe do EÚ by podľa MF znamenalo zvýšenie konečnej ceny týchto produktov, čo by malo dôsledky vo zvýšení nákladov podnikateľských subjektov, ale aj domácností. To môže potom znamenať zníženie konkurencieschopnosti výrobkov na spoločnom trhu, keďže už dnes je podľa MF cena elektrickej energie a zemného plynu pre podnikateľov vyššia alebo vyrovnaná s cenami v členských štátoch EÚ. Zavedenie spotrebnej dane by výrazne negatívne ovplyvnilo aj životnú úroveň obyvateľstva. Spotrebná daň u minerálnych olejov používaných ako pohonná látka alebo palivo dosahuje v SR už v súčasnosti úroveň minimálnych sadzieb v EÚ.
Na zabezpečenie správneho zdaňovania energetických produktov a elektrickej energie je nevyhnutné presné určenie množstva spotreby podľa účelu použitia. Nakoľko to v SR nikdy nebolo na daňové účely potrebné, potrebujeme podľa MF prechodné obdobie na prípravu a realizáciu zavedenia meracích zariadení a ďalších technických opatrení zabezpečujúcich rozlíšenie spotreby na účely energetické a iné.
EÚ zaviedla od nového roka tzv. ekologické dane s cieľom zníženia spotreby plynu, elektriny a tuhých palív. Rokovania o ich podobe sa tiahli približne šesť rokov. O prechodné obdobie na ekologickú daň požiadala Brusel vlani okrem SR aj ČR. Tá na rozdiel od Slovenska žiadala prechodné obdobie len do roku 2007.