Kel je náročný na živiny, preto ho vysádzame na čerstvo vyhnojené záhony v prvej trati. FOTO - AUTOR
Oceľ, z ktorej je vyrobený rýľ a bodce rýľovacích vidiel, musí byť kvalitná. Pri ich výbere dbáme na to, aby spĺňali všetky naše požiadavky. Najvhodnejšia dĺžka rýľa je 27 centimetrov, šírka 18 centimetrov. Spodná hrana môže byť mierne oblúkovitá, nie však zakončená špičkou. Názory na zosilnené plôšky na nášľapnej hrane nie sú jednotné, ale keď ich rýľ má, je určite ťažší. Bodce rýľovacích vidiel slúžia na obrábanie ťažkých pôd, preto musia byť pevné, vyrobené z najkvalitnejšej ocele. Najvhodnejšie sú bodce s trojuholníkovým priečnym prierezom, inak sa v ťažkej pôde ľahko ohnú. Na preniknutie rýľovacích vidiel do pôdy potrebujeme len polovičnú silu v porovnaní s rýľom, preto uprednostňujeme najmä v lete rýľovacie vidly.
l l l
Ak chceme pri pestovaní jednotlivých druhov zeleniny dosiahnuť dobré výsledky, nesmieme pri plánovaní osevného postupu zabudnúť na únavu pôdy. Keď pestujeme jeden druh viackrát po sebe na tom istom mieste, výnosy postupne klesajú v dôsledku vyčerpanosti (únavy) pôdy. Príčiny sú komplexné a dosiaľ nie sú celkom objasnené. Všeobecne sa predpokladá, že každý rastlinný druh vyčerpáva pôdu špecifickým spôsobom. Korene vylučujú do pôdy určité látky a zanechávajú zvyšky odumretých pletív koreňov, ktoré brzdia rast rastlín toho istého druhu. Je dokázané, že pri opakovanom pestovaní rovnakého druhu zeleniny sa zvyšuje výskyt špecifických chorôb a škodcov. Tomu zabránime každoročnou obmenou pestovaných druhov, čiže dodržiavaním správneho osevného postupu a sledu pestovaných plodín. Musíme tiež venovať pozornosť druhom, ktoré sa navzájom neznášajú.
l l l
V zeleninovej záhradke venujeme pozornosť tomu, aké nároky na zásobenie humusom majú jednotlivé druhy zeleniny. Požiadavky na humus, ale aj schopnosť využiť túto surovinu je pri nich rozdielna. Niektoré druhy dokážu využiť veľa živín a potrebujú pôdu čerstvo pohnojenú maštaľným hnojom či kompostom, iné nie sú na živiny náročné. Zeleninové záhony preto rozdelíme na dve časti. Prvú výdatne pohnojíme organickou hmotou, do druhej vysadíme následné plodiny. Čerstvo pohnojená plocha je v prvej trati, zvyšná plocha v druhej trati. Na živiny je náročná hlúbová zelenina, karfiol, kaleráb, kapusta, kel, plodová zelenina, paradajky, paprika, uhorky, baklažány, tekvica, melóny a podobne. Na záhony druhej trate vysadíme všetky druhy koreňovej a listovej zeleniny, špenát, fazuľu, cibuľoviny a jednoročné bylinky.
(lov)