Zdravie z ekozáhradky Zimné obdobie je pre ekozáhradkára časom hodnotenia. Treba si uvedomiť, ktorým druhom a odrodám sa v záhradke darilo, či sa osvedčil použitý osevný postup, či boli zvolené správne termíny výsevu a výsadby, spôsob ošetrovania i ochrany proti chorobám a škodcom. Dobrým pomocníkom pre takúto analýzu je záznamník so základnými informáciami a termínmi.
Na základe takejto analýzy si záhradkár urobí najmä plán osevného postupu a osevných sledov pestovania zeleniny, plán výberu vhodných odrôd pestovanej zeleniny, výsadby ovocných drevín a viniča (vrátane rozhodnutia o spôsobe tvarovania týchto rastlín rezom a vedením), plány hnojenia a ochrany rastlín proti škodlivým činiteľom i plán materiálno-technického zabezpečenia výroby záhradných produktov, ich využitia a termínovník jednotlivých prác.
Medzi dôležité patrí aj rozhodnutie o systéme hospodárenia v záhradke. V súčasnosti prevláda systém tradičného intenzívneho hospodárenia s použitím značného množstva chemických ochranných prostriedkov a priemyselných hnojív. Takéto hospodárenie však znečisťuje pôdu i podzemné vody škodlivými látkami. Niektoré z nich prechádzajú aj do plodín a môžu ohroziť zdravie človeka. V snahe dopestovať zdravé produkty bez cudzorodých látok podľa hesla Zdravá pôda - zdravé rastliny - zdravá strava - zdravý človek prechádza časť záhradkárov na nové alternatívne metódy, najmä na ekologické systémy a integrovanú výrobu. Všetky ekologické systémy majú prísne pravidlá hospodárenia. Používajú osobitné osevné postupy, hnojenie iba prírodnými organickými hnojivami a mechanické, fyzikálne i biologické metódy na ochranu rastlín proti chorobám a škodlivým činiteľom. Ich cieľom je dopestovať zdravé bioprodukty. U nás sa uplatňuje najmä ekologická metóda hospodárenia, ktorej rozmach predpokladá aj vládny program SR do roku 2005. Jej zásady upravujú Pravidlá ministerstva pôdohospodárstva SR pre ekologické poľnohospodárstvo a zákon č. 224 z roku 1998.
Pretože ekologické systémy majú prísne pravidlá hospodárenia, viacerí záhradkári sú zatiaľ voči nim zdržanliví. Uplatniť však môžu aj menej náročnú a menej prísnu metódu integrovanej výroby. O týchto metódach budeme informovať v ďalších príspevkoch.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.