Brusel 9. januára (TASR) - Spolu zdolali Himaláje, išli po stopách egyptských faraónov a dávno pred Neilom Armstrongom pristáli na Mesiaci: Kreslení hrdinovia Tintin a jeho verný pes Milou putujú za záhadami po celom svete už 75 rokov.
Belgickému kresličovi Hergému - občianskym menom Georgesovi Rémimu - priniesli jeho príbehy svetovú slávu. Vyšli vo viac ako 60 jazykoch (v Nemecku sú napríklad známi ako Tim a Struppi) a predalo sa z nich vyše 200 miliónov výtlačkov.
Prvé dobrodružstvo mladého novinára Tintina uzrelo svetlo sveta 10. januára 1929 v prílohe bruselských novín Le Vingtiéme Siécle. Tintin sa v prvej epizóde dostal do Krajiny sovietov. V krízových ohniskách sa Tintin objavoval už od začiatku. Z poverenia svojej redakcie odhalil nielen sovietsku propagandu, ale zažil aj japonskú inváziu v Číne v 30. rokoch a ropnú krízu v Perzskom zálive.
V epizóde Krab so zlatými nožnicami získal Tintin ďalšieho priateľa, ktorý ho odvtedy nenechal v štichu - pijanského a večne nadávajúceho kapitána Haddocka. Viac starostí ako radostí priniesol Tintinovi tretí pomocník, profesor Bienlein.
Hergé je v Belgicku oslavovaný ako otec európskeho komiksu. Pri príležitosti 100. narodenín v roku 2007 dostane vlastné múzeum. Jeho kariéra však nebola bez tienistých stránok. Kritici obviňovali kresliča, ktorý zomrel v roku 1983 ako 75-ročný, z rasistického zobrazovania Neeurópanov, najmä Afričanov. Jeho obdivovateľom bol naopak kráľ pop artu Andy Warhol, ktorý v roku 1979 zhotovil sériu Hergého portrétov.
K 75. narodeninám Tintina a Miloua vyšla v Belgicku špeciálna strieborná minca v hodnote desať eur. Americký režisér Steven Spielberg pripravuje filmovú trilógiu o tejto dvojici.