Bratislava 3.októbra (TASR) - Ženám v SR, ktoré majú odísť do dôchodku v rokoch 2003 až 2010, by sa mal postupne zvyšovať dôchodkový vek až na cieľových 60 rokov, ako je to v súčasnosti u mužov. Jednotný dôchodkový vek by mal pre všetky ženy bez ohľadu na počet vychovaných detí platiť definitívne v roku 2018. Predpokladá to harmonogram vyrovnávania veku odchodu do dôchodku žien a mužov, ktorý dnes schválila vláda SR.
Vládny kabinet sa tak priklonil k návrhu ministerstva práce na rýchlejšie vyrovnávane dôchodkového veku mužov a žien. Druhá alternatíva bola pomalšia a s vyrovnaním rátala až v roku 2027. Tretia alternatíva sa zhodovala so schválenou, ale navyše predpokladala aj zvyšovanie odchodu do dôchodku u mužov na 63 rokov.
Schválený harmonogram úpravy dôchodkového veku bude súčasťou návrhu zákona o základnom sociálnom poistení, ktorého účinnosť plánuje rezort práce na 1. januára 2003. Odvtedy by sa mal ženám počas 7-ročného prechodného obdobia pripočítať každý rok k pôvodnej hranici odchodu do dôchodku určitý počet mesiacov. Ten bude závisieť od počtu vychovaných detí. "Najdynamickejší bude prechod u tých žien, ktoré majú 5 a viac detí a podľa súčasných zákonných úprav ešte majú nárok odísť do dôchodku vo veku 53 rokov," uviedla štátna tajomníčka rezortu práce Edit Bauerová. Tým sa pripočíta k pôvodnej hranici odchodu do dôchodku v každom roku 9 prípadne 10 mesiacov.
Bezdetné ženy (súčasný dôchodkový vek je 57 rokov) si naproti tomu pripočítajú každoročne iba 4 mesiace, ženy s jedným dieťaťom 5 - 6 mesiacov, a tie, ktoré vychovali 4 deti, 8 mesiacov.
V praxi to bude znamenať, že napríklad žena s jedným dieťaťom narodená v roku 1954 by podľa súčasnej legislatívy mala odísť do dôchodku vo veku 56 rokov, teda v roku 2010. Podľa schváleného harmonogramu sa jej však v tomto roku pripočíta k pôvodnému dôchodkovému veku 42 kalendárnych mesiacov, teda tri a pol roka. Na dôchodok tak bude mať nárok až v roku 2013. Vo veku 60 rokov nastúpia týmto systémom ženy, ktoré vychovali 5 a viac detí do dôchodku až v roku 2018. V prípade bezdetných žien, ktoré teraz končia svoj pracovný život v 57 rokoch, to však bude už v roku 2014.
Bezdetné ženy, narodené pred rokom 1946, ako ani tie, ktoré vychovali 5 a viac detí a v rodnom liste majú zapísaný najviac rok 1949, sa o zvyšovanie dôchodkového veku nemusia zaujímať. Do dôchodku totiž pôjdu ešte pred predpokladanou účinnosťou spomínaného zákona (2003) a zmeny sa ich teda nedotknú.
Ako zdôraznila E. Bauerová, vyrovnanie veku odchodu do dôchodku žien a mužov je v súlade s princípom rovnakého zaobchádzania, pričom je zároveň jedným z opatrení pre udržateľnosť dôchodkového systému. Priemerný vek dožitia sa totiž za posledných 10 rokov zvýšil u mužov o 10 a u žien o 15 rokov a v roku 2015 by bez zmien bolo v dôchodkovom veku až 22,4 % obyvateľov Slovenska. Tým by sa ešte prehlbovalo deficitné hospodárenie dôchodkového fondu Sociálnej poisťovne.
* san gl
* * *