Aragorn (Viggo Mortensen) je hlavnou postavou posledného dielu ságy. FOTO - IMDB
Pán prsteňov: Návrat kráľa (The Lord of the Rings: The Return of the King)
USA / Veľká Británia / Nový Zéland 2003, 200 minút. Scenár: Frances Walsh, J. R. R. Tolkien. Réžia: Peter Jackson. Hrajú: Sean Astin, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Elijah Wood
Vie sa, že trvá dvesto minút a že trilógiu uzavrie. Záver tolkienovských príbehov z bájnej Stredozeme sa už premieta po svete a do slovenských kín vtrhne 15. januára. A to nie je koniec. Taliani si počkajú ešte týždeň dlhšie a do Japonska film dorazí až na jar.
Aký je Návrat kráľa? Tvorcovia sami veria, že najlepší zo všetkých troch častí. Pribudnú nové postavy, miesta a civilizácie. Podľa režiséra Petra Jacksona najväčšia sila tretieho dielu spočíva - okrem veľkolepých bitiek - v osobných osudoch a vo vzrušujúcom príbehu. Prvé podklady, ktoré poskytla spoločnosť Warner Bros., citujú režisérove slová, že Návrat kráľa má najviac emócií a je najfilmovejší z celej ságy. „Všetko vrcholí, rôzne deje sa spoja v jeden," hovorí režisér o filme, v ktorom sa cesta Spoločenstva Prsteňov chýli ku koncu. Prijme Aragorn svoje predurčenie, naplní sa, že každé víťazstvo sprevádzajú obete? Diváci, ktorí už za predchádzajúce diela Spoločenstvo Prsteňa a Dve veže zaplatili vo svete takmer dve miliardy dolárov, sa iste prídu presvedčiť. Jackson im sľubuje, že „srdcom tohto filmu sú vernosť, osud a nádej" a jeho kľúčom vzťah hobitov Froda a Sama.
Úspešná sága znamenala zlom v kariére pre mnohých hercov, vrátane Vigga Mortensena. Práve k jeho postave Aragorna sa názov Návrat kráľa vzťahuje: „Ríša je rozvrátená, trón je prázdny. Ale ako prijať kráľovský háv a s ním istotu, že ste ten, koho ostatní musia nasledovať?" opisuje Aragorna režisér. Mortensen ho porovnáva s Mojžišom či kráľom Artušom: „Je konfrontovaný so smrťou, vlastnou i tých, ktorých miluje. Meč je meč, nič viac, nádej je najmocnejšou zbraňou."
Výtvarníci Stredozeme, ktorí vraj poznajú odpoveď na každú otázku, ako keby tam žili, sľubujú obrovského pavúka, nové potvory zo Sauronovej armády a aj Čiernu stenu v „duchu berlínskeho múra z 5. storočia," napoly digitálnu, napoly živú bitku. Ale aj tam vraj ide viac o tváre ľudí, než o vravu - aby sa posolstvo dotklo divákov.
(puk)