V Británii je samozrejmosťou, že bez ohľadu na to, ktorá z dvoch dominujúcich strán vládne, je jedným z komisárov významný člen opozície. Nemusí to byť výlučne bývalý člen vlády. V minulosti bolo zvykom, že opozícia si vyberala svojho zástupcu sama, labouristický premiér Tony Blair to porušil a vybral konzervatívca Leona Pattena, ktorý bol strojcom víťazstva Blairovho predchodcu Johna Majora vo voľbách v roku 1993.
V Nemecku rozhoduje o komisároch kancelár. Väčšinou majú iba malé skúsenosti z exekutívy. Vyslania do Bruselu neraz budili dojem, že delegovaní politici už boli doma na ťarchu. Opakom je Rakúsko, ktorého jediný komisár je všeobecne považovaný za skutočného odborníka.
Medzi nemeckými komisármi bol neúspešný minister hospodárstva, ale aj razantná odborárka Monika Wulfová-Mathiesová. Viedla najvýznamnejší mzdový štrajk v zjednotenom Nemecku. Konzervatívny predseda vlády Helmut Kohl sa jej elegantne „zbavil" vyslaním do Bruselu. Známejší je súčasný komisár pre rozšírenie Günter Verheugen. Pred odchodom do Bruselu bol 5 mesiacov námestníkom ministerstva zahraničia.
Skúsenosti z pôsobenia vo vláde a väčšinou široké vzdelanie sú zhodné črty francúzskych komisárov. Ale ani to nie je zárukou ich úspešnosti. Príkladom je niekdajšia šéfka vlády Edith Cressonová. Bola obľúbenkyňou prezidenta Francoisa Mitteranda, ktorý ju aj vymenoval, ale preslávila sa nekompetentnosťou. Za poradcu si vybrala priateľa zubára. Najmä pre ňu musela v roku 1999 odstúpiť komisia vedená Jacquom Santerom.
Menšie krajiny, ktoré majú v komisii iba jedného zástupcu, tam zvyčajne vysielajú politikov prvej triedy. Patria sem Belgicko, Holandsko a Luxembursko. Sú to zakladajúce krajiny únie, oddané myšlienke európskej integrácie. Medzi ich vyslancami boli najmä ministri. Santer bol pred tým, ako šéfoval celej komisii, predsedom luxemburskej vlády. (čtk)
Kandidáti na európskeho komisára
Cyprus - George Iacovou, minister zahraničných vecí
Česko - Pavel Mertlík, exminister financií, Cyril Svoboda, minister zahraničných vecí, Pavel Telička, bývalý vyjednávač s úniou
Estónsko - Siim Kallas, expremiér
Maďarsko - Endre Juhász, bývalý vyjednávač, Péter Balázs, zástupca v Konvente o budúcnosti Európy
Lotyšsko - Sandra Kalniete, ministerka zahraničných vecí
Litva - Dalia Grybauskaite, ministerka financií
Malta - Richard Cachia Caruana, bývalý vyjednávač, John Dalli, minister financií, Joe Borg, minister zahraničných vecí
Poľsko - Danuta Hubner, ministerka pre európske záležitosti
Slovinsko - Janez Potočnik, minister pre európske záležitosti
(Poznámka: polotučne sú vysádzané krajiny, kde sú už kandidáti istí)