BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Vládna koalícia by sa mala dohodnúť na kandidátovi na post komisára Európskej komisie (EK) na rokovaní koaličnej rady 27. januára. Následne do konca mesiaca schváli nomináciu prvého slovenského eurokomisára vláda. Predstavitelia koaličnej štvorky si dnes vypočuli prezentáciu kandidáta KDH Jána Figeľa a nominanta SDKÚ Ivana Štefanca. Ako povedal dnes po rokovaní koaličnej rady predseda ANO Pavol Rusko, je len málo pravdepodobné, že by do hry mohol vstúpiť tretí kandidát.
Koaliční partneri sa dnes dohodli, že v stredu sa predsedovia vládnych strán stretnú v centrále ANO s Ivanom Šimkom. Po tomto stretnutí by malo byť jasnejšie v postupe pri nadobúdaní stratenej väčšiny v parlamente. Podľa Ruska koalícia chce tento problém doriešiť do začiatku januárovej schôdze Národnej rady SR. Aj keď partneri majú určité predstavy o dohode so Šimkom, chcú si počkať na jeho požiadavky. "Máme určité mantinely, chceme však najskôr počuť jeho požiadavky, pretože on odišiel," uviedol Rusko. Zároveň dodal, že je na Šimkovi, či pozvanie príjme. Poznamenal však, že pre koalíciu je dohoda so Šimkom prioritou.
Rusko tiež prezentoval, že nedostatočná znalosť angličtiny a bezpečnostná previerka boli argumenty KDH proti Jaroslavovi Ivorovi, ktorého ANO navrhla na post riaditeľa NBÚ. Liberáli preto pripravili ďalší návrh. Podľa Ruska ide o človeka s certifikátom na znalosť anglického jazyka a s bezpečnostnou previerkou. Do konca tohto týždňa sa má k nemu vyjadriť SMK. Po ich akceptácii sa meno kandidáta majú dozvedieť aj ostatní koaliční partneri.
Do stredy má KDH predložiť návrh na novelizáciu 14 zákonov v súvislosti s antidiskriminačnou legislatívou. Partneri návrhy kresťanských demokratov preskúmajú do 26. januára. Ak s návrhom KDH nebudú súhlasiť, na ďalšie legislatívne konanie sa dostane jeden návrh antidiskriminačného zákona z dielne vicepremiéra Pála Csákyho.
Koaličná rada sa dnes tiež dohodla, že vláda a po nej aj parlament prerokujú zmluvu so Svätou stolicou o náboženskej výchove a vzdelávaní. Jej text už Vatikán odobril. Podľa Ruska však ANO má k textu zmluvy výhrady, pretože je pre Slovensko nevýhodná. "Preto ju nepodporíme," uviedol Rusko.
Partneri rokovali aj o optimalizácii súdnej sústavy. ANO má výhrady k zrušeniu krajských súdov v Trnave a v Trenčíne. "Stojíme za tým, že Trnava a Trenčín majú mať krajské súdy," vyhlásil Rusko. Zároveň dodal, že reforma súdnictva nie je koncepčne pripravená tak, aby obstála. Nemyslí si však, že liberáli sa v tejto téme s KDH dohodnú.
Vládna štvorka sa dohodla na zrušení Výboru NR SR pre európsku integráciu a vytvorení nového výboru pre európske záležitosti. Integračný výbor vstupom Slovenska do EÚ totiž stráca svoje opodstatnenie. Koaliční partneri sa do konca februára majú dohodnúť na predsedovi nového výboru. Partneri tiež dospeli k dohode v súvislosti s rušením profesijných komôr. Tie sa zatiaľ rušiť nebudú. "Riešenie za každú cenu nie je nutné," konštatoval Rusko.