Tintin a jeho verný druh Milou. FOTO - REUTERS
V areáli zámku Moulinsart nainštaloval profesor Včielka ohňostroj. Vrchný sluha Hector plní poháre a kapitán Haddock ich vyprázdňuje ešte pred príchodom hostí. V Moulinsart, vlasti Tintina a Milouho, sa oslavuje. Tintin, najznámejší reportér na svete, ktorý vždy len písal reportáže, a nikdy nevyúčtoval cesty, sa motal po všetkých končinách sveta. Jeho dobrodružstvá vyšli v stodeväťdesiatmiliónovom náklade asi v šesťdesiatich jazykoch. Práve sa dožíva sedemdesiatich piatich narodenín. Belgické noviny Le Soir a La Libre Belgique cez víkend vydali špeciálne edície s Tintinovými obrázkami a francúzsky denník Le Figaro vytlačil stoštrnásťstránkovú prílohu.
Slávny komiks vytvoril výtvarník menom Hergé. „Nezabudnite, že Tintin bol novinárom," povedal Ivo Vandekerchhove, šéfeditor belgických novín Het Belang van Limburg. „Tintin sa narodil v novinách a je pre ne stvorený."
Desiateho januára 1929 sa Tintin vybral na cestu do krajiny Sovietov. Väčšina hostí, prítomných na oslave, ešte v prvej Hergého epizóde ani nežila. Len biely foxteriér Milou bol od začiatku pritom. Kresby vyzerajú ešte trošku váhavo, zrejme aj preto, že Georges Remi, od roku 1924 známy ako Hergé, najprv neveril, že jeho kreslenie bude mať nejaký zmysel.
Ale Tintin mu ukázal, že všetko je inak. Večne mladistvý dobrodruh svojho autora časom mnohému naučil. Či už to boli prvé kroky na Mesiaci, či bola dvojica v Tibete, v Južnej Amerike, alebo blúdila v Kongu, všade mali Tintin a Milou svoj fanklub. V Bruseli majú už dávno svoj pomník, ich plastiky zdobia fasády domov a k ich jubileu vychádza pamätná strieborná desaťeurová minca. Plánujú sa výstavy obrázkov v Holandsku, Španielsku a Británii. V Bruseli bude dokonca pristavený autobus, ktorý ľudí zavedie na miesta, ktoré Hergého inšpirovali pri tvorbe komiksu. „Hergého komiksy sa stali súčasťou belgického umenia," povedal belgický minister financií Didier Reynders. Existujú však aj kritici - tí, čo mu nevedia odpustiť jeho rasistický podtón pri obrázkoch z Afriky.
Podobnosť medzi sebou a komiksovým hrdinom objavil nedávno kráľ Albert II. Obaja radi jazdia na motorke. Posledný zošit týchto dobrodružstiev vyšiel pred tridsiatimi rokmi. Popularita ich divokých príbehov, v ktorých sú ešte aj zlosynovia celkom vtipní, stále trvá. Rozlúštiť záhadu tohto úspechu sa snažia viacerí hergéológovia a tintinisti.
Za okupácie sa Hergé čiastočne zaplietol s nacistami, aj to patrí do belgických dejín, rovnako ako Hergého kreslené komentáre belgickej koloniálnej minulosti. Keď pred pár rokmi hľadali predstaviteľa Tintina do dokumentárneho filmu, prihlásil sa aj jeden malý černoško. Prisahal, že je Tintin. V Japonsku, Afrike, Európe, všade sa ľudia cítia byť Tintinom.
Hergé zomrel roku 1983. Už viac rokov nechcel kresliť pokračovania Tintina. Steven Spielberg sa chystá nakrútiť film o jeho dobrodružstvách. V posledných rokoch predsa len predaj Hergého zošitov klesá, film ich však pravdepodobne rýchlo zdvihne. Momentálne sa ročný obrat pohybuje okolo sedemnástich miliónov eur.
A samotná narodeninová oslava v Moulinsarte? Profesor Včielka za zapletie do káblov svojho ohňostroja, predčasne odpáli raketu a tá ho vystrelí do vzduchu. Kapitán Haddock zostane s preklínaním visieť na šosoch svojej uniformy. Pri páde z výšky obaja pristanú na Hectorovom stolíku, a tak rozbijú aj poslednú fľašu whisky. V celom tom zmätku si nikto nevšimne, ako sa blíži temná postava. Len Milou sa udivene díva tým smerom. Tintin sa pozerá trochu smutne, keďže tento príbeh už nikdy nikto nenakreslí.
Autor: ANDREA PUKOVÁPETER BÁLIK