Chudoba sa neurčuje len podľa schopnosti uspokojiť základné životné potreby. Kritériom je aj možnosť vzdelania, prístup k zdravotníckym zariadeniam, násilie a zločin, počet ľudí s podvýživou.
Z 4,6 miliardy ľudí rozvojového sveta, viac ako 850 miliónov nevie čítať, takmer miliarda nemá prístup k čistej a pitnej vode, a okolo 2,4 miliardy ľudí nemá prístup k základnej zdravotnej starostlivosti. Takmer 325 miliónov detí nemá prístup k vzdelaniu. Podvýživou na svete trpí až 163 miliónov detí mladších ako päť rokov. 11 miliónov detí zomrie bezdôvodne.
Pri určení hranice chudoby (poverty line) v západných krajinách vrátane USA sa používa 50 percent aritmetického priemeru čistého príjmu. Domácnosť s príjmom pod túto hranicu je označovaná ako chudobná.
Počet chudobných sa v štátoch Európskej únie pohybuje od 6 v Dánsku do 26 percent v Portugalsku.
V minulosti sa svet podľa miery chudoby delil na tri svety. Dnes sa už hovorí aj o štvrtom, najbiednejšom svete..
Podľa poslednej správy OSN o ľudskom rozvoji (Human Development Report 2001) najchudobnejšie štáty sú Sierra Leone, Nigéria, Burundi, Burkina Faso, Etiópia.
(hr)
ĽUDSKÝ ROZVOJ
V hodnotení ľudského rozvoja sa berie do úvahy dĺžka života, vzdelanie a dosiahnutý životný štandard občanov. Slovensko je v tomto rebríčku spomedzi 162 štátov na 35. mieste.