BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Prípravu na zavedenie štrukturálnych a Kohézneho fondu na Ministerstve financií (MF) SR, ktoré je poverené finančným riadením a auditom týchto fondov ako aj výkonom platobného orgánu pri Kohéznom fonde, v minulom roku charakterizovala aj snaha o naplnenie administratívnych kapacít. Počas roka 2003 sa na vytvorené štátnozamestnanecké miesta v oblasti riadenia eurofondov organizovali v spolupráci s Úradom pre štátnu službu výberové konania. "Vzhľadom na náročnosť ich prípravy boli veľmi zdĺhavé a niektoré z nich sa museli opakovať aj z dôvodu nedostatku potenciálnych uchádzačov," konštatuje sa v informatívnej správe o príprave rezortu financií na zavedenie eurofondov, ktorú v stredu vládny kabinet vzal na vedomie.
Dôvodom nedostatku uchádzačov začiatkom minulého roka na euroúradnícke miesta na MF bola najmä nízka atraktivita týchto pracovných miest podmienená hlavne nezaujímavým finančným hodnotením. V súvislosti s potrebou zatraktívnenia týchto pracovných miest MF v apríli minulého roku preto požiadalo o zvýšenie ohodnotenia zamestnancov zodpovedných za čerpanie fondov EÚ, na čo vládny kabinet odsúhlasil na obdobie od apríla do decembra 2003 čiastku 50 mil. Sk. Napriek tomu sa však ministerstvu do začiatku decembra minulého roka ešte plánované stavy naplniť nepodarilo. Šesť ľudí z dvadsiatich chýbalo na Útvare metodiky finančnej kontroly a vnútorného auditu a dvaja z plánovaných desiatich na Útvare vnútorného auditu. Ostatné tri odbory, Odbor platobného orgánu pre štrukturálne fondy, Odbor Národného fondu, oddelenie ISPA a Kohézneho fondu a Odbor finančnej kontroly prostriedkov Európskych spoločenstiev stavy naplnili.
Rezort financií v minulom roku pripravil aj koncepciu financovania projektov v rámci eurofondov a prišiel s myšlienkou zapojiť do tohto procesu aj Slovenskú záručnú a rozvojovú banku. Banka by sa mala zapojiť do financovania štrukturálnych operácií formou nepriamej pomoci, aby podporila najmä podnikateľské aktivity malých a stredných podnikateľov, prípadne aj veľkých klientov, obcí a vyšších územných celkov. Pri financovaní väčších projektov v hodnote nad 50 mil. eur môže úver poskytnúť aj Európska investičná banka. Tá bude môcť poskytnúť úvery na spolufinancovanie projektov v rámci štrukturálnych fondov aj pri infraštrukturálnych projektoch v doprave a životnom prostredí a tiež poskytnúť rámcové úvery pri spolufinancovaní operačných programov.
(1 EUR = 40,641 SKK)