ŠTRASBURG 14. januára (SITA/AFP) - Írsky premiér Bertie Ahern, súčasný predseda najvyššieho orgánu Európskej únie (EÚ), Európskej rady, chce urobiť všetko, čo je v jeho moci, aby preklenul rozpory a zaistil dohodu o prvej ústave európskeho bloku. Ako zároveň povedal v stredu poslancom Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, odklad schválenia ústavnej zmluvy by mohol poškodiť rozšírenie bloku.
Ahern to povedal pri prezentácii programu šesťmesačného predsedníctva únie, ktoré Dublin prevzal po Taliansku v januári. Ako pripomenul, ústavná zmluva prispeje k posilneniu roly EÚ na svetovej scéne. "Môžem parlament uistiť, že ak moje konzultácie prispejú k dohode, okamžite využijem príležitosť," uviedol. "Nová ústava prispeje k tomu, aby únia zohrávala ucelenejšiu a efektívnejšiu úlohu vo svete. Na druhej strane, jej prílišný odklad poškodí našu dôveryhodnosť a oslabí naše postavenie," uviedol.
Pätnásťčlenný blok sa za posledné dva roky snažil odsúhlasiť vôbec prvú ústavu, aby bol inštitucionálny systém pripravený na májové rozšírenie o desať krajín. Nepodarilo sa to najmä vďaka Španielsku a Poľsku, ktoré sa odmietli vzdať nadmerných hlasovacích práv získaných pred troma rokmi v Nice. Na decembrovom summite v Bruseli sa rokovania o ústavnej zmluve skončili kvôli nesúladu v hlasovacích právach. Hrozí, že záležitosť skomplikuje írske predsedníctvo, ku ktorého hlavným prioritám patrí opätovné otvorenie tzv. lisabonskej agendy, teda cieľa vytvoriť z EÚ najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku na svete do roku 2010, ako aj obnova silných väzieb so Spojenými štátmi po diplomatických nezhodách kvôli Iraku.
Podľa vyhlásení oficiálnych miest sa zrejme nepodarí dosiahnuť ústavnú zmluvu do holandského predsedníctva, nasledujúceho po Írsku od júla. Niektorí varujú, že Európska riskuje rozkol na dvojrýchlostný blok, ak sa dohodu nepodarí schváliť ešte v tomto roku. "Sme rozhodnutí urobiť čokoľvek na podporu a uľahčenie vzniku dohody," povedal Ahern. "Otázkou je, či to bude možné ešte počas nášho predsedníctva."
Na následnej tlačovej konferencii Ahern potvrdil, že doteraz hovoril, alebo sa stretol s 10 z 28 budúcich lídrov EÚ, aby zisťoval možnosti obnovenia ústavných rokovaní. V blízkej budúcnosti plánuje stretnutie so španielskym a poľským predsedom vlády. Írsky premiér má potom na marcovom summite EÚ informovať o možnostiach rokovaní. Ako však varoval, "ak všetci budú trvať na svojich súčasných pozíciách, nie je nádej, že sa mi to podarí ". Opätovne zdôraznil, že úloha zaistenia dohody bude oveľa ťažšia v prípade dlhších odkladov. "Druhé zlyhanie nám iba sťaží život v budúcnosti," dodal Ahern.