Ivan Lexa ocenil Petra Tótha, že sa mu ospravedlnil.
FOTO SME - MIROSLAVACIBULKOVÁ a ARCHÍV
Od bývalého vydavateľa SME Lexa požaduje milión korún. Predmetom sporu je článok Kto si objednal Sýkoru z decembra 1999. Lexa tvrdí, že v ňom bol obvinený z objednávky vraždy Róberta Remiáša u šéfa podsvetia Miroslava Sýkoru.
Tóth na pojednávanie v minulosti viackrát neprišiel, až ho sudkyňa Zuzana Posluchová chcela dať predviesť políciou. Nakoniec prišiel aj sám. „Ako ste sa to dozvedeli," spýtala sa začudovane sudkyňa. „Máme svoje možnosti," odpovedal Tóth, ktorý krátky čas zastával riadiacu funkciu v kontrarozviedke SIS.
Hneď na začiatku Tóth opísal, ako článok vznikol. Tvrdil, že v čase, keď ho písal, bol presvedčený o jeho pravdivosti. S odstupom času by ho vraj už nenapísal. Ani vtedy a ani dnes by údajne svoje tvrdenia nedokázal.
„V tom čase bola istá atmosféra a v nej som ten článok písal aj ja," povedal Tóth. Poprel však, že by ho niekto k napísaniu textu nútil. „Nemôžem povedať, že niekto osobne prišiel a povedal, že mám o Lexovi napísať nepravdivé informácie." Nepovedal ani, že by v článku nejaké nepravdivé informácie boli.
K Tóthovmu presvedčeniu mali prispieť aj oficiálni predstavitelia, ktorí v tom čase prinášali svedectvá o protiprávnom postupe vedenia SIS. Údajne on a mnohí kolegovia nerozlišovali, či je kritika podoprená konkrétnymi faktami. Spôsob písania o Lexovi ovplyvnil aj vzájomný vzťah Lexu s Tóthom. „Nikdy sme neboli kamaráti a ani nebudeme môcť byť," vysvetlil.
Lexov obhajca Ľubomír Hlbočan sa po týchto výrokoch bývalého redaktora spýtal, či to môže brať ako ospravedlnenie sa svojmu klientovi. „V tomto konkrétnom prípade sa mu môžem ospravedlniť," povedal Tóth. Lexu jeho vyhlásenie očividne potešilo. Po Tóthovej výpovedi sa postavil a oznámil, že je prekvapený „korektnosťou jeho vystúpenia". Novinárom povedal, že si cení najmä Tóthovu odvahu.
Pojednávanie bolo odročené na začiatok marca, kedy by mal súd vyniesť konečné rozhodnutie. (rp)