Brusel 15. januára (TASR) Slovensko a ďalšie nové členské krajiny EÚ riskujú stratu najmenej 18 miliárd eur (v prepočte 730 miliárd Sk) vo forme investícií do obnoviteľnej energetiky v najbližších 20 rokoch, ak ich vlády neurýchlia zmeny legislatívy a neprijmú opatrenia podporujúce využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Upozorňuje na to správa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorú dnes zverejnili v Bruseli. Dokument hodnotí pokrok ôsmich krajín strednej a východnej Európy (KSVE) pri zavádzaní smernice EÚ, podľa ktorej musia zvýšiť podiel obnoviteľnej energie do roku 2010 na 11 % z asi 5 % v roku 1999.
Najhoršie hodnotenie dostalo Slovinsko jeho ciele sú podľa WWF málo ambiciózne a procedúra schvaľovania a podpory projektov obnoviteľnej energie príliš zložitá. Naopak pozitívnym príkladom je podľa WWF Litva.
Slovensko sa v hodnotení ôsmich krajín umiestnilo v strede z 20 možných bodov získalo 10, podobne ako Maďarsko, Estónsko či Lotyšsko. Česká republika spolu s Litvou získali po 13 bodov, najhoršie Slovinsko osem.
WWF hodnotil okrem iného ciele postupného zvyšovania podielu obnoviteľnej energie na celkovej energetickej spotrebe, legislatívny rámec, finančnú podporu projektov i administratívne pravidlá.
Elektrická energia na Slovensku sa podľa správy WWF vyrába najmä v jadrových a tepelných elektrárňach. Podiel obnoviteľných zdrojov bol v roku 2001 približne 16 %, predovšetkým vďaka vodným elektrárňam. Využívanie ostatných druhov (biomasy) je zanedbateľné alebo nulové (veterná, solárna energia).
WWF chýbajú zo strany slovenského ministerstva hospodárstva presné a jasné ciele, ministerstvo len všeobecne tvrdí, že za dobrých finančných podmienok by malo byť do roku 2010 možné zdvojnásobiť podiel obnoviteľných zdrojov. Prístupová zmluva s EÚ stanovuje Slovensku pre rok 2010 cieľ 31 %.
Správa ale kladne hodnotí slovenský systém finančnej podpory zavedený v apríli 2003, ktorý umožňuje investorom získať až 100 000 eur, v zaostalých regiónoch i viac. Za príliš nízke ale WWF považuje minimálne tarify pre odber obnoviteľnej energie (okolo troch eurocentov za kWh). Väčšina projektov sa tak bude splácať veľmi dlho, čo môže najmä domáce banky odradiť od ich financovania.
Podľa WWF majú nové členské štáty EÚ obrovský potenciál pre obnoviteľné zdroje energie, najmä pre využívanie dreva, poľnohospodárskych rezíduí a veternej energie. Potenciálna výrobná kapacita je takmer 20 000 MW, čo zodpovedá asi 50 tepelným elektrárňam na uhlie. V krajinách ako Poľsko či Česká republika môže tento sektor vytvoriť 40 000 až 60 000 nových pracovných miest.
Problémom ale ostáva legislatíva a nedostatok jasných signálov z regiónu, že vlády sú ochotné poskytnúť záruky na dlhodobé investície do obnoviteľnej energie. WWF preto považuje za nepravdepodobné, že nové krajiny EÚ prilákajú dostatok súkromných investícií. Varuje, že takto môžu stratiť v nasledujúcich desaťročiach 18-40 miliárd eur.
WWF preto odporúča novým krajinám dôsledne uplatňovať príslušnú legislatívu EÚ, vytvoriť jasné a predvídateľné právne prostredie, zjednodušiť zložité administratívne procedúry a zaručiť dostatočne vysoké ceny pre odber energie z obnoviteľných zdrojov.
(1 EUR = 40,562 SKK)
(spravodajca TASR Robert Sermek) pop