Bratislava 4. októbra (TASR) - Platy učiteľov musia podľa ministra školstva SR Milana Ftáčnika rásť rýchlejšie ako priemerné platy pracovníkov v národnom hospodárstva. Ako minister konštatoval na stretnutí s novinármi pri príležitosti Svetového dňa učiteľov - 5. októbra, vláda SR prijala v rokoch 2000 a 2001 kroky, ktorými zabezpečila určitý nárast platov učiteľov, aj keď to nie je veľa, a pre zlepšenie ich postavenia treba ešte veľa urobiť.
K 30. júnu 2001 priemerná mzda pedagogických pracovníkov základných škôl dosahovala výšku 10 836 Sk, na gymnáziách 12 221 Sk. Na vysokých školách majú asistenti priemerný plat 9138 Sk, odborní asistenti 12 509 Sk, docenti 17 714 a priemerný plat profesora je 21 165 Sk.
V súvislosti so stiahnutím návrhu zákona o vysokých školách z rokovania vlády Ftáčnik konštatoval, že dôvodom je skutočnosť, že sa nedosiahla dohoda koaličných partnerov v otázke spoplatenia vysokoškolského štúdia. V tejto chvíli existuje podľa jeho slov zhoda v tom, že denné štúdium spoplatnené nebude. Diskutuje sa o iných formách štúdia. Ministerstvo školstva SR navrhuje, aby sa neplatilo ani za externé štúdium. Ako povedal minister Ftáčnik, v pondelok na budúci týždeň ministerstvo rozošle zástupcom koaličných strán tretí -kompromisný návrh na riešenie tejto otázky. Podľa jeho názoru sa do konca októbra musí nájsť dohoda a riešenie, inak bude reforma vysokého školstva ohrozená.
Svetový deň učiteľov vyhlásil generálny riaditeľ UNESCO Federico Mayor na Medzinárodnej konferencii o vzdelávaní v Ženeve v roku 1993. Vznikol preto, aby prispel k lepšiemu postaveniu učiteľov v spoločnosti. Pri výbere dátumu sa vzala do úvahy skutočnosť, že 5. októbra 1966 prijali v Paríži medzinárodný dokument UNESCO, ktorý obsahuje odporúčania týkajúce sa postavenia učiteľov - tzv. Chartu učiteľov. K dodržiavaniu tohto dokumentu sa prihlásila aj Slovenská republika. Svetový deň učiteľov - 5. október prijalo vyše 100 krajín a ich počet stále rastie.