Bratislava 16. januára (TASR) - Plánované zlúčenie základných škôl na Záporožskej ulici a na Nobelovom námestí v bratislavskej Petržalke, tak ako to schválili poslanci miestneho zastupiteľstva, nie je možné.
Obidve školy sú totiž plne organizované a každá je iného zamerania. Vyplýva to z reakcie Ministerstva školstva SR na zaslanú petíciu s približne 700 podpismi ľudí, ktorí sú proti zlúčeniu ZŠ na Záporožskej, respektíve proti jej zrušeniu a vyradeniu zo siete školských zariadení.
"Ministerstvo v odpovedi tiež uviedlo, že na ZŠ pošle kontrolu, aby preverila opodstatnenosť jej plánovaného zrušenia," informovala o tom TASR Ivana Žáková z Občianskej iniciatívy Racionálna budúcnosť školám, ktorú založili nespokojní rodičia koncom minulého roka.
Rodičia bojujúci za zachovanie školy na Záporožskej ulici dnes kritickým listom oslovili starostu Petržalky Vladimíra Bajana. Ohradili sa voči jeho tvrdeniam, že rozhodnutiu o zrušení a zlučovaní škôl predchádzalo nemálo rokovaní. "Veľmi radi by sme tomu uverili, keby sme sa jedného takéhoto rokovania v zložení občania poslanci zástupcovia odboru školstva, nezúčastnili," uvádzajú v liste rodičia. Podľa nich malo rokovanie oznamovací charakter a predkladaný návrh, schválený už dávno predtým, nebolo možné zvrátiť žiadnymi argumentmi.
Pripomenuli zároveň niekoľko pozitív, pre ktoré je dôležité ZŠ na Záporožskej zachovať. Svojmu účelu slúži 40 rokov, bola nedávnom rekonštruovaná a štát do nej investoval nemalé finančné prostriedky. Navyše objekt školského zariadenia má atypické usporiadanie pavilónového typu, povolený menší počet žiakov, čo vytvára užší kontakt medzi nimi a učiteľmi. Lekármi a psychológmi je preto odporúčaná na umiestňovanie detí s výchovnými a zdravotnými problémami.
Rodičia nezabudli ani na fakt, že rozpočet mestskej časti je každoročne bohatší o viac ako milión korún vďaka prenájmu jedného z pavilónov v areáli školy. Za jediné negatívum považujú vysoké prevádzkové náklady, ktoré sa do súčasnej výšky vyšplhali vďaka tomu, že všetci tamojší učitelia sú plne kvalifikovaní a poberajú adekvátne mzdové ohodnotenie.
Starostu tiež upozornili, či sa neobáva otázok typu, prečo sa má z finančných dôvodov rušiť takáto škola, keď v prijatom rozpočte na rok 2004 sú vyčlenené štyri milióny korún na futbalové ihrisko, ktoré je v súkromných rukách. Alebo prečo zamestnáva expertov na financie z európskych fondov, ktorých poradenským firmám sa z verejného rozpočtu "odsypú" dva milióny korún.