Washington 16. januára (TASR) - Nadchádzajúci vstup Slovenska do NATO spôsobuje zmenu priorít vo vzťahoch medzi SR a USA. Skonštatoval to dnes štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok, ktorý vo Washingtone rokoval s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí Marcom Grossmanom.
"Členstvo v NATO, spolu s členstvom v EÚ, vnesie logicky novú dynamiku do bilaterálnych vzťahov so Spojenými štátmi. Pre zahraničnú politiku Slovenskej republiky to znamená jednoznačne nárast váhy a vplyvu Slovenska vo svete," povedal Korčok v telefonickom rozhovore pre TASR.
Kým v minulosti sa snahy Slovenska sústredili na to, presvedčiť USA, aby bolo Slovensko prijaté do NATO, posun súvisiaci s členstvom v aliancii prináša novú dynamiku do oblastí ekonomickej a obchodnej spolupráce, kde sa v ostatnom čase z hľadiska Slovenska zaznamenal veľmi dobrý vývoj a veľmi prudký nárast, uviedol Korčok. Ako dodal, cieľom Slovenska je naďalej udržať úroveň politického dialógu, ktorý považuje za veľmi dôležitý a tiež sa chce pokúšať o rozvoj v ďalších oblastiach, napríklad pri vytváraní partnerstiev medzi mestami.
Na stretnutí s Grossmanom, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok, Korčok tlmočil záujem Slovenska o rozvoj a posilnenie transatlantickej väzby. Zdôraznil, že tento postoj nemožno chápať v rozpore s tým, že Slovensko podporuje rozvoj zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, ktorú považuje za doplnok transatlantickej spolupráce.
V súvislosti s nedávno zavedeným fotografovaním a elektronickým snímaním odtlačkov prstov žiadateľov o americké víza Korčok uviedol, že tento postup treba chápať vzhľadom na vývoj vo svete s tým, že USA sú hlavným cieľom útokov extrémistov. Ako dodal, podobné opatrenia Spojené štáty zvažujú aj pre cestujúcich z krajín, ktoré majú s USA bezvízový styk.
Štátny tajomník vyslovil presvedčenie, že nové bezpečnostné opatrenia ukážu, že občania Slovenska cestujúci do USA nepredstavujú pre Spojené štáty bezpečnostné riziko.
Podľa Korčoka momentálne nie je realistická očakávať zrušenie vízovej povinnosti pre občanov SR. Slovenská strana sa však bude snažiť o to, aby bola procedúra vybavovania amerických víz "komfortnejšia".
V rámci pobytu vo Washingtone Korčok vystúpil aj s prednáškou na pôde Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIC), kde okrem iného prezentoval slovenské ekonomické reformy, ktoré sa v USA stretli s pozitívnou odozvou, osobitne daňová reforma. Ako dodal, z hľadiska prilákania ďalších investorov zo Spojených štátov má veľký význam prítomnosť spoločnosti US Steel v Košiciach. Otázka sporu s Európskou úniou okolo daňových úľav pre amerických oceliarov nebola predmetom Korčokových rozhovorov.
Na záver pobytu má dnes I. Korčok na programe pracovný obed s viacerými americkými médiami, vrátane agentúry UPI a časopisu Europe Magazine.
Korčok dodal, že jeho americkí partneri otázku vnútropolitickej situácie na Slovensku nenastolili.