Ak chceme pestovať zeleninu pre vlastnú potrebu, musíme počítať s rozlohou záhonov minimálne 50 metrov štvocových na osobu. Takáto plocha si vyžaduje navyše intenzívne využívanie. Hlavné práce sú rozložené do piatich mesiacov - od marca do júla. Na zásobenie štvorčlennej rodiny potrebujeme asi 200 metrov štvorcových obrábanej pôdy. V týchto mesiacoch je potrebné venovať záhrade takmer 200 pracovných hodín.
Koreňové výmladky, ktoré vyrastajú pod ovocnými stromami v blízkosti koreňového kŕčku, treba odstrániť už pri báze. Zem okolo výmladkov opatrne odhrabeme tak, aby sme výmladky mohli dokonale odrezať. Niekedy vyrastajú aj z koreňov podpníka a nad zemou sa objavujú v priestore kruhu pokopaného stromu. Pri odhrabávaní pôdy postupujeme opatrne, aby sme nepoškodili korene. Je lepšie použiť rýľovacie vidly namiesto rýľa. Po odstránení výmladkov prihrnieme zeminu na pôvodné miesto.
Prestarnuté a choré ovocné stromy neodstraňujeme až na jar, ale už v januári. Zlikvidujeme pritom veľké množstvo choroboplodných zárodkov i škodcov, ktorými bývajú silno napadnuté. Pne vysokokmenných drevín dostaneme z pôdy najľahšie tak, že stromom spočiatku ponecháme kmeň, ktorý poslúži ako dobrá páka. Ak sa rozhodneme na to isté miesto vysadiť nový ovocný strom, musíme odstrániť všetky korene. Nikdy však nesadíme na to isté miesto stromček rovnakého druhu.
Motyčka s troma dozadu zahnutými hrotmi, postavenými kolmo na násadu, sa na jar často používa pri príprave záhonov na vysádzanie. Pôdu, ktorú sme zrýľovali na jeseň, na jar nesmieme znovu obracať. Iba skypríme vrchnú vrstvu, ktorú tvoria veľké hrudy. Väčšinou sa na to používajú rôzne motyčky. Vhodná je však najmä široká motyčka - okopávačka, ktorá môže mať hroty podobné ako rýľovacie vidly.
Kde chceme v záhrade vlastnými silami zlepšiť pôdne vlastnosti, okrasnú časť by sme mali vysádzať počas dvoch i viac rokov. Platí to aj vtedy, ak si môžeme dovoliť väčší jednorazový výdavok. Aby pôda zatiaľ neležala ladom, vysadíme obyčajné plodiny, napríklad zemiaky, ktoré vyžadujú minimálne finančné i pracovné náklady. Okrem toho výrazne prispievajú k skvalitneniu pôdy. To isté odporúčanie platí aj pre novozakladanú zeleninovú a ovocnú záhradku. (pav)