Králiky nepatria medzi zvieratá náročné na krmivá. Sú však veĺmi vnímavé na náhle zmeny, najmä na časový sled a zloženie kŕmnej dávky. Vážne tráviace poruchy môže v tomto období spôsobiť aj namrznuté, zhnité a plesnivé krmivo.
Prečo králiky neznášajú prudkú zmenu jedálnička? Náhly prechod v kŕmení si vyžaduje prispôsobenie mnohých fyziologických procesov organizmu, predovšetkým vo vylučovaní tráviacich štiav, v motorike žalúdočných pohybov, rýchlosti presunu potravy v tráviacom ústrojenstve, vo vyprázdňovaní čriev a podobne. Králiky sa musia na to pripravovať postupne, počas niekoľkých dní. Kritické obdobie nastáva najmä pri prechode zo zimného - suchého kŕmenia na letné - zelené, a naopak. Riziko však hrozí aj pri ostatných zmenách kŕmenia po celý rok. Vo veľkých chovoch predchádzajú tráviacim poruchám podávaním kompletných kŕmnych zmesí. Drobnochovatelia, ak nekŕmia podobnými granulami, by mali dobre zvážiť každú zmenu vo výžive zvierat.
Je všeobecne známe, že dietetické poruchy a úhyny v chovoch králikov vznikajú najčastejšie na jar a v lete, keď sa vo väčšom podáva zelený krm. Lucerna, ďatelinovotrávne miešanky, kŕmna kapusta, kaleráb, vňať koreňovej zeleniny a lúčna tráva sú druhy, ktoré rady konzumujú. Rýchlo si však preplnia žalúdky a nastáva zvýšená tvorba plynov. Keďže králiky nemôžu vracať (pažerák vyúsťuje do žalúdka pod nepriaznivým uhlom), môžu sa zduť a uhynúť.
Jedinou prevenciou je postupný prechod zo suchej potravy na šťavnatú. Z kŕmnej dávky treba vylúčiť aj zvädnuté, zaparené alebo hlinou znečistené krmivá. Mladú lucernu a ďatelinu je vhodné predkladať len v menších dávkach.
Aj v zimnom období je dôležité dbať na kvalitu kŕmenia. Niektorí chovatelia majú síce skúsenosti, že namrznutá potrava nespôsobuje ich králikom tráviace ťažkosti, ale toto nemožno zovšeobecňovať. Namrznuté krmivá (kŕmna repa, mrkva, zemiaky) je lepšie z jedálnička úplne vyradiť.
V každom prípade sa odporúča dodržiavať zásady správneho kŕmenia: Krmivá majú byť plnohodnotné, čisté, nezaparené, bez namrznutých častí a plesní. Kŕmne dávky musia byť pestré, zostavujú sa podľa veku a fyziologických potrieb zvieraťa. Dospelé králiky treba kŕmiť dvakrát denne, mláďatá až trikrát. Krmivá sa dávajú do kŕmidiel a jaslí (nie na dno koterca), čistú vodu na napájanie majú mať zvieratá stále k dispozícii.
Prechod zo zimného typu kŕmenia na letné a opačne - zo šťavnatého na suché - musí byť postupný. Zvieratám treba predložiť len toľko krmiva, ktoré v krátkom čase skonzumujú. Potrebujú tiež doplnok vitamínov, minerálnych látok a soli. Hygiena kŕmenia i napájania sú samozrejmé. Krmivá (seno, kŕmna repa, mrkva, topinambury, zrnoviny) musí chovateľ správne uskladňovať.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ