BERLÍN 17. januára (SITA/AFP) - Poľský minister zahraničných vecí Wlodzimierz Cimoszewicz si myslí, že dohodu o ústave Európskej únie (EÚ) je možné dosiahnuť v priebehu niekoľkých týždňov. Uviedol to v Berlíne, kde sa v piatok stretol so svojim nemeckým a francúzskym rezortným partnerom, Joschkom Fischerom a Dominiquom de Villepinom.
Po neformálnej večeri pred novinármi vyjadril Cimoszewicz optimizmus, že krajinám sa podarí prekonať rozdiely, ktoré znemožnili uzavrieť dohodu na decembrovom summite EÚ v Bruseli. "Pred tromi alebo štyrmi týždňami sa väčšina vlád EÚ a politikov domnievala, že po neúspechu v Bruseli bude trvať mesiace a možno roky, kým budeme politicky a psychologicky pripravení znovu naštartovať proces," povedal poľský minister. "Dnes si myslíme, že dohoda je možná v nadchádzajúcich týždňoch."
Ako dodal, Španielsko, ktorého ministerka zahraničných vecí Ana Palaciová v sobotu navštívi Poľsko, je "rovnako otvorené" hľadaniu rýchleho riešenia, pričom dodal, že Madrid je pod tlakom dosiahnuť dohodu kvôli voľbám, ktoré sa majú konať 14. marca. Fischer ani Villepin pred novinármi nevystúpili.
Poľsko je proti návrhu ústavy EÚ, silne podporovanému zo strany Francúzska a Nemecka kvôli obavám, že by sa zmenšil jeho vplyv v rozšírenej únii, keďže v máji sa spolu s ďalšími deviatimi krajinami stane jej členom. Odmietavý postoj Poľska a tiež Španielska zabránil dosiahnuť dohodu na bruselskom summite 25 súčasných a budúcich členských krajín a vyvolal krízu vo vnútri bloku.
V piatok popoludní poľský prezident Aleksander Kwasniewski pred novinármi uviedol, že Európa je "ešte na začiatku cesty" smerujúcej k prijatiu vôbec prvej európskej ústavy a odmietol špekulovať, kedy by dohoda mohla byť dosiahnutá. Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí povedal toľko, že Berlín dúfa v dohodu do konca tohto roka. Cimoszewiscz však schôdzku označil za úspech. "Ak dnes Nemecko, Francúzsko a Poľsko deklarujú, že si myslia, že je možné pokúsiť sa o to oveľa skôr, v nadchádzajúcich týždňoch, je to významný politický signál," povedal. "Našim presvedčením je, že je tu šanca a my sa vynasnažíme ju využiť."
Konzultácie tzv. Weimarského trojuholníka, združujúceho tri krajiny, sa začali v roku 1991 v rovnomennom východonemeckom meste a niekoľko krát do roka sa na nich stretávajú ministri a ďalší vládni predstavitelia.