EK zrejme navrhne zvýšenie rozpočtových výdavkov únie

Brusel 19. januára (TASR) Členské štáty EÚ a Európska komisia smerujú ku konfliktu ohľadne budúceho rozpočtového rámca na roky 2007-13.

Šéf EK Romano Prodi bude ignorovať výzvy krajín ako Nemecko či Británia na obmedzenie výdavkov a navrhne plne využiť súčasný rozpočtový limit 1,24 percenta hrubého domáceho produktu únie. To by znamenalo za sedem rokov výdavky prekračujúce 1000 miliárd eur, informuje dnes z Bruselu denník Financial Times.

Prvý návrh tzv. finančnej perspektívy, ktorý denník videl, počíta s rastom výdavkov na vedu a výskum o 300 percent, na dopravné, energetické a telekomunikačné siete o 400 percent. Zvýši sa tiež podiel regionálnej podpory na celkových výdavkoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FT informuje o číslach na rok 2011. Celkovo by mali rozpočtové výdavky dosiahnuť 147 miliárd eur, z toho 47 percent (69 miliárd) pôjde na podporu regiónov a konkurencieschopnosti. Nové krajiny zrejme nepoteší, že balík regionálnej podpory mieni EK rozdeliť na polovicu medzi regióny v nových a starých členských štátoch EÚ, hoci nové sú omnoho zaostalejšie.

Poľnohospodárstvo pohltí v roku 2011 okolo 36 percent výdavkov, zahraničná politika EÚ 8,5 percenta, administratíva 6,3 percenta.

Zdroje blízke Prodimu a komisárke pre rozpočet Michaele Schreyerovej tvrdia, že väčšina komisárov podporuje rozpočet s limitom 1,24 percenta HDP únie. Šesť krajín (Nemecko, Francúzsko, Británia, Holandsko, Švédsko, Rakúsko) pritom koncom minulého roka žiadalo obmedzenie výdavkov na jednom percente HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Schreyerovej spolupracovníci prezradili, že ak bude ekonomika EÚ rásť očakávaným tempom o 2,3 percenta HDP ročne, sedemročný rozpočtový výhľad prvýkrát v histórii prekročí 1000 miliárd eur.

Konečný prvý návrh finančnej perspektívy má EK predložiť 10. februára, následne sa začne diskusia v členských štátoch, ktoré majú v rukách konečné rozhodnutie. To sa očakáva až na budúci rok.

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 745
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 054
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 920
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 673
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 467
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 859
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 615
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 302
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu