Paríž 4. októbra (TASR) - Francúzsko odovzdalo v utorok ministrovi zahraničných vecí Belgicka Louisovi Michelovi a vysokému predstaviteľov Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javierovi Solanovi akčný plán pre Afganistan. Belgicko je v druhom polroku 2001 predsedajúcou krajinou Európskej únie, monitoruje v dnešnom čísle denník Le Monde.
Cieľom šesťbodového akčného plánu je zvládnuť prechodné obdobie po predpokladanom zbavení moci hnutia Taliban v Afganistane. Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ by o francúzskom akčnom pláne mali rokovať 8. októbra, konštatuje denník.
Francúzske návrhy majú široké zamerania: od poskytnutia naliehavej humanitnej pomoci utečencom a odídencom až po koordináciu medzinárodného úsilia na obnovu krajiny, ktorá sa 25 rokov zmieta v ozbrojených konfliktoch.
Bez ohľadu na vývoj udalostí v najbližších týždňoch Afganci potrebujú politicky znova vybudovať svoju krajinu. Na to im treba pomôcť vytvoriť podmienky. Afganskému ľudu treba znova dať budúcnosť a treba mu pomôcť pri budovaní krajiny, uvádza sa v návrhu.
Francúzsko ďalej navrhuje, aby vznikla "stála rámcová dohoda" medzi EÚ, USA, krajinami susediacimi s Afganistanom (Rusko sa výslovne neuvádza, ale ráta sa s ním), jednotlivými agentúrami OSN a mimovládnymi organizáciami. V istom zmysle ide o určitú "kontaktnú skupinu", aká fungovala napríklad počas bojov v bývalej Juhoslávii. Úlohou skupiny by bolo vyhodnotiť a lepšie zvládnuť politické, ekonomické a humanitné následky afganskej krízy.
Okamžitou úlohou by bolo, aby po predpokladanom páde vlády hnutia Taliban v krajine nenastalo úplné politické vákuum. Paríž navrhuje, aby sa v Kábule zaviedla "dočasná štruktúra", v ktorej by bola priamo zastúpená OSN a združovala by viaceré afganské strany a hnutia. Zároveň sa vylučuje možnosť priamej správy OSN.
V druhej fáze by sa mala zaviesť reprezentatívna správa afganského ľudu. Jej úlohou má byť príprava perspektívnej demokratickej politiky a ekonomická obnova krajiny.
Špecifickou úlohou EÚ spolu so špecializovanými agentúrami OSN by bolo vypracovanie programu obnovy. Najskôr by sa mala nájsť vhodná kultúra na pestovanie, ktorou by sa nahradil mak. Potom by sa mali mobilizovať medzinárodné finančné inštitúcie, aby sa financovala strednodobá stratégia rozvoja. Koordinácia týchto aktivít by pripadla kontrolnej skupine pod záštitou OSN a mohla by byť predĺžením "kontaktnej skupiny", uviedol Le Monde.