BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon v utorok predstavil definitívnu verziu výnosu, na základe ktorého budú farmári poberať dotácie v období do vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ). Poľnohospodári budú počas štyroch mesiacov čerpať zo štátneho rozpočtu prostriedky v objeme 2,3 mld. Sk. Ďalších 100 mil. Sk z národného doplatku, ktorý budeme môcť čerpať pred vstupom do únie, sa použije na podporu výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov. Ministerstvo v novom výnose podľa šéfa rezortu po dohode so samosprávou prehodnotilo niektoré komodity, ktoré chcelo pôvodne podporovať.
Zmeny sa týkajú napríklad výšky podpory pri chove oviec a kôz a kráv bez trhovej produkcie mlieka, kde sa podpora oproti pôvodným zámerom zvýšila. Dôvodom je najmä fakt, že kvôli nedobudovanému registru oviec, kôz a hovädzieho dobytka sa v tomto roku už po vstupe SR do únie podporovať môcť nebudú. Rozšíril sa aj zoznam plodín na ornej pôde, na ktoré možno podporu požiadať, a to o kukuricu na siláž, ďatelino-trávne miešanky, lucerno-trávne miešanky, ďatelinu a lucernu. "Cez tieto komodity chceme nepriamo podporiť aj živočíšnu výrobu, pretože si myslíme, že tieto plodiny sú určené pre zabezpečenie živočíšnej výroby," povedal Simon na tlačovej konferencii.
Podporovať sa bude aj pestovanie chmeľu a tabaku. "Tabak a chmeľ sú špecifikum, na ktoré má špeciálne pravidlá aj Európska únia," konštatoval minister. V prípade chmeľu sa jeden hektár zadotuje sumou 11 tis. Sk, pričom vychádzať sa bude z údajov z registra chmeľníc. V prípade tabaku bude ministerstvo pri podpore pestovateľov vychádzať z informácií od Združenia pestovateľov tabaku. Výška podpory bude v závislosti od odrody tabaku s maximálnymi hranicami od 70 tis. Sk do 110 tis. Sk. "Je to dosť značná čiastka, ktorá by mohla niektorých pestovateľov prilákať na pestovanie tabaku," povedal Simon. Ako však dodal, Slovensko sa musí riadiť tým, čo má s EÚ vynegociované a v spolupráci zo Združením pestovateľov tabaku by sa malo zabezpečiť, aby tabak pestovali iba tí, čo ho pestovali doteraz.
Zmenou oproti predošlým dotačným výnosom rezortu pôdohospodárstva je aj prechod na nepriamu formu podpory. "Dávame našim poľnohospodárom väčší priestor, aby sa rozhodli, čo chcú chovať, čím sa chcú zaoberať, pretože si myslíme, že to je ich kompetencia a nie kompetencia ministerstva," konštatoval Simon.
Poľnohospodári budú môcť o priznanie podpory v rámci tohto balíka požiadať od 1. do 10. februára tohto roka. Tento krátky časový úsek je podľa Simona nevyhnutnosťou, keďže podporu treba vyplatiť farmárom ešte pred vstupom krajiny do únie. Z časových dôvodov ministerstvo pri vyplácaní podpôr nebude do mája farmárov ani kontrolovať, tí sa však musia zaviazať, že o podporu požiadajú aj po vstupe do únie, kde sa následne kontrolným mechanizmom podriadia. "Kontrolu budeme vykonávať spoločnú až po vstupe Slovenska do EÚ, na tento výnos aj na prostriedky z únie, kde kontrola bude najprísnejšia," konštatoval Simon s tým, že ak by sa preukázalo, že niektorý farmár neoprávnene poberal dotácie, môžu ho z dotačného systému vylúčiť aj v nasledujúcich dvoch rokoch.
Platby slovenským farmárom zo zdrojov EÚ prídu až v poslednom štvrťroku tohto roka, čo podľa viacerých odborníkov môže spôsobiť problém. Ministerstvo podľa Simona v súčasnosti pripravuje alternatívy, ako prechod z predfinancovania na pofinancovanie v poľnohospodárstve vyriešiť, konkretizovať ich však nechcel. Celkovo by malo do poľnohospodárstva v tomto roku smerovať približne 15 mld. Sk.