Brusel 21. januára (TASR) Sto dní pred rozšírením Európskej únie ešte prijatie Slovenska a ďalších deviatich nových krajín neratifikovali tri z 15 členských štátov EÚ.
V Holandsku už v novembri s historickým rozšírením súhlasila dolná komora parlamentu, Senát by sa mal vyjadriť 10. februára. V Luxembursku je ratifikácia naplánovaná na február.
Menej jasná je situácia v Grécku, kde podľa ministerstva zahraničných vecí nie je vylúčené, že prístupovú zmluvu EÚ s desiatimi novými krajinami, podpísanú 16. apríla 2003 v Aténach, ratifikujú až po parlamentných voľbách plánovaných na 7. marca.
Hoci možnosť, že by niektorá krajina rozšírenie neratifikovala, podľa pozorovateľov nehrozí, pomalý postup niektorých štátov dokazuje malý entuziazmus voči prijímaniu nových členov.
Rozšírenie EÚ ako prvé ratifikovalo začiatkom júna 2003 Dánsko, počas ktorého predsedníctva sa v decembri 2002 skončili prístupové rokovania s novými krajinami. Ostatné členské krajiny však čakali na koniec roku 2003.
Vstupujúce štáty ukázali väčšie nadšenie: väčšina z deviatich referend o členstve v EÚ sa konala už na jar 2003. Ako poslední išli k urnám Lotyši 20. septembra. Na Cypre sa referendum nekonalo, vláda však vstup do únie ratifikovala v lete.
Rozšírenie NATO o sedem nových krajín, vrátane Slovenska, zatiaľ ratifikovalo 16 z 19 členských štátov. Ratifikačný proces ostáva ešte dokončiť vo Francúzsku, Holandsku a Portugalsku.
K rozšíreniu EÚ dôjde 1. mája, termín vstupu nových členov do NATO nie je pevne stanovený, malo by však k nemu dôjsť pred júnovým summitom aliancie v Istanbule.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh