
Krachy bánk a pohľadávky Fondu ochrany vkladov boli dôvodom včerajšej mimoriadnej schôdze vlády. O peniazoch mali čo povedať (sprava) guvernér Národnej banky Slovenska Marián Jusko, podpredseda vlády Ivan Mikloš a ministerka financií Brigita Schmögnerová. FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA – Vláda včera na mimoriadnom rokovaní schválila novely zákonov o ochrane vkladov a konkurze a vyrovnaní. Jediným účelom týchto noviel bolo odstrániť pochybnosti, či sa Fond ochrany vkladov stáva veriteľom skrachovanej banky po vyplatení náhrad za nedostupné vklady.
Podľa predstaviteľov vlády, NBS a bankového sektora aj doterajšie znenie zákona jednoznačne rieši nároky fondu. Opačný názor má Najvyšší súd, ktorý v stredu rozhodol, že fond nie je veriteľom skrachovanej Dopravnej banky, a preto nemá nárok na výnosy konkurzu. Toto rozhodnutie by však malo vplyv na všetky konkurzy v skrachovaných bankách a fond by prišiel o miliardy, ktoré by zaplatili banky a tým vlastne aj ich klienti. Nové znenie zákona by malo preto presnejšie stanoviť, že fondu vyplatením náhrad vzniká pohľadávka voči skrachovanej banke.
Novela, ktorá by mala byť schválená v skrátenom legislatívnom konaní a už včera sa ňou zaoberal parlament, sa bude vzťahovať vďaka zmenám v zákone o konkurze a vyrovnaní aj na konania začaté pred nadobudnutím účinnosti týchto zákonov a neskončené právoplatným rozhodnutím súdu. Znamená to, že otázka postavenia fondu ako veriteľa v troch konkurzoch skrachovaných bánk by mala byť vyriešená.
Aký dosah bude mať novela na konkurz Dopravnej banky, kde už súd rozhodol, ešte nie je jasné. Predpokladá sa však, že generálny prokurátor Hanzel podá mimoriadne dovolanie, čo je vlastne opravný prostriedok, ktorým môže generálny prokurátor požiadať Najvyšší súd o preskúmanie právoplatného rozhodnutia. Hanzel však hovorí: „Nevidel som rozhodnutie krajského (pozn. r.: rozhodol v prospech fondu) ani Najvyššieho súdu.“
Zákon o ochrane vkladov nebol zmenený len kvôli Dopravnej banke. „Nám nejde o jednotlivé prípady,“ hovorí guvernér NBS Jusko. „Systém ochrany vkladov bol spochybnený. Občan však musí mať istotu,“ dodal.
Asociácia bánk včera vyzvala fond, aby použil všetky prostriedky vrátane medzinárodných súdnych autorít s cieľom prinavrátiť mu postavenie veriteľa v prípade Dopravnej banky. Ako povedala prezidentka asociácie Regina Ovesná-Straková, v systéme ochrany vkladov musia byť presné pravidlá, inak môžu byť ohrozené všetky banky na Slovensku.