
FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Konkurzy v slovenských skrachovaných bankách narážajú na dva hlavné problémy. Jedným je nekvalitný majetok, ktorý sa ťažko speňažuje. Druhým sú neustále spory medzi Fondom ochrany vkladov a správcami konkurznej podstaty.
V skrachovanej AG Banke, Slovenskej kreditnej banke a Dopravnej banke boli dokopy aktíva v hodnote necelých 12 miliárd korún. Podstatnú časť tejto sumy (vyše 8 miliárd korún) si nárokoval fond, ktorý vystupoval v úlohe najväčšieho veriteľa.
Správcovia konkurznej podstaty však zhodne tvrdili, že väčšina týchto aktív je veľmi nekvalitná, a čím dlhšie trvá likvidácia banky, tým sú horšie. Preto boli za čo najrýchlejšie speňažovanie majetku. S tým však ostro nesúhlasil fond, ktorému záležalo najmä na tom, aby sa majetok bánk predal čo najdrahšie.
Fondu okrem toho prekážal aj postup, akým správcovia chceli majetok bánk inventarizovať a speňažovať. Najvážnejšou výhradou fondu bolo, že veritelia nemôžu správcov kontrolovať. Preto sa ich predstavitelia fondu usilovali prostredníctvom schôdze veriteľov odvolať.
Konflikt medzi správcami a fondom sa dostal až na vládnu úroveň a vyvrcholil vyčiarknutím Juraja Tomášeka – správcu v SKB, a Bernarda Ondrejku – správcu v AG Banke, zo zoznamu konkurzných správcov. To pre oboch znamená, že už túto funkciu nebudú môcť v budúcnosti zastávať.
Včera do prebiehajúcich káuz vstúpila prostredníctvom guvernéra Mariána Juska aj Národná banka Slovenska. Jusko vyzval konkurzných správcov, aby zvážili svoje zotrvanie vo funkcii. Podľa TASR guvernér zdôraznil, že má k dispozícii prostriedky, aby v tejto oblasti nastolil poriadok. Bližšie ich nešpecifikoval a nechal na novinárov, aby si ich zistili.
V bankových kruhoch sa hovorí o obchodných „pákach“, ktorých použitie by znamenalo pre správcov stratu perspektívy ďalšieho pôsobenia vo finančnej oblasti. (jj)