BRATISLAVA – Ústretový postoj šéfa voči pracovníkom s rodinami je ako bumerang. Vráti sa mu v znížení stresovosti, vo vyššej vernosti a v pracovitosti podriadených.
Je to záver nemeckej štúdie, podľa ktorej zamestnávatelia umožňujúci bezproblémovo rodičom znížiť si úväzok majú dokázateľne vyššiu produktivitu práce.
Americká štúdia s podobným zameraním dospela k záveru, že v podnikoch so sociálnymi výhodami sa tieto investície štyri– až desaťnásobne vracajú.
Dôležité teda nie je len to, aké vymoženosti vytvorí štát pre rodinu cez sociálne a iné zákony, ale rozhodujúci je aj postoj zamestnávateľa. „Štúdia OSN dokonca odhalila, že ak štát priveľmi zasahuje do podpornej sociálnej sféry, podniky začnú mať pocit, že sa nemusia angažovať,“ hovorí Irene Slamová z Ministerstva sociálneho zabezpečenia a generácií Rakúska, „veľkým prínosom môže byť napríklad to, ak podnik umožní rodičom bez problémov vyberať si dovolenku v čase školských prázdnin.“ Zaangažovať podniky a organizácie sa ich ministerstvo snaží aj zavedením programu pre ženy vracajúce sa po materskej do svojho povolania. „Chceme zamestnávateľom dokázať, že ak sa matka vráti do podniku so sociálnymi výhodami, bude preň aj ona prínosom,“ dodáva Slamová.
V Maďarsku a Rakúsku sa štátne rezorty už pred dvoma rokmi rozhodli presadzovať model zlaďovania pracovného a rodinného života. V tomto roku vyhodnotili druhý ročník súťaže o najústretovejšieho zamestnávateľa voči rodine. „Spočiatku sa nám prihlásilo 49 pracovísk, v tomto roku už ich bolo trikrát toľko,“ uviedla Carmen Svasticsová z maďarského ministerstva sociálneho zabezpečenia. Podľa nej sa vo verejnosti už celkom úspešne ujíma termín „ústretové pracovisko“.
Na Slovensku vyhodnotilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v tomto roku nultý, skúšobný ročník súťaže. Momentálne ju rozbieha už oficiálne s mottom – Rodina nie je hendikep. Zamestnávatelia, ktorým nie je ľahostajné harmonické zladenie pracovného a rodinného života, môžu odovzdávať svoje prihlášky do decembra.
TÁŇA RUNDESOVÁ