Radek Macháň v objavenej jaskyni. FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
BREZNO, TELGÁRT - Na začiatku roka oznámila trojica speleológov, že neďaleko obce Telgárt objavili jaskyňu, ktorú pomenovali Stratený potok. Ešte v polovici decembra Igor Pap z Popradu, Juraj Szunyog z Ružomberka a Radek Macháč z Dobšinej prenikli vystrieľanou chodbou do podzemia Dlhého vrchu vo výbežku Muránskej planiny. Vtedy mali zameraných 1500 metrov chodieb a ďalšie stovky metrov ešte neboli objavené. Rozsahom by to bol najvýznamnejší objav jaskyne za posledných 20 rokov.
Problémom však je, že speleológovia pravdepodobne porušili zákon, a to viackrát, hovorí vedúca odboru životného prostredia Okresného úradu Brezno Elena Gregorová.
„O aktivitách spomínanej trojice sme sa dozvedeli tiež len z médií. Nikto nám nič neohlásil, nikto sa s nami nekontaktoval, nikto nás neubezpečil, že má na prieskum a výskum oficiálne povolenie Ministerstva životného prostredia SR," dodáva. „Vo všetkých jaskyniach na Slovensku, vrátane neobjavených, platí piaty najvyšší, teda najprísnejší stupeň ochrany podľa zákona 543. Nie je možné, aby ktokoľvek svojvoľne do takýchto útvarov vstupoval. Aj v prípade, že išlo o oprávnené a vyškolené osoby. Mali si v prvom rade splniť ohlasovaciu povinnosť. Ak nie voči štátnym orgánom, tak na Správe slovenských jaskýň Liptovský Mikuláš alebo Národnému parku Muránska planina,. Ako viem, to sa nestalo," tvrdí Gregorová.
„Pri objavovaní spomínaného krasového útvaru sa speleológovia dopustili vecí, ktoré nie sú v súlade s platnými normami," povedala nám krajinárka parku Muránska planina Lucia Bobáková. „Okrem toho, že mali mať na prieskum a výskum ministerskú výnimku, pracovali napríklad s výbušnými látkami. Na tento spôsob treba mať špeciálne oprávnenie a môžu ho vykonávať len špecialisti."
Zároveň naznačila, že správa národného parku a Slovenská správa jaskýň pripravujú podnet pre Slovenskú inšpekciu životného prostredia v Banskej Bystrici.
Podľa vedúceho oddelenia starostlivosti o jaskyne Slovenskej správy jaskýň Gáala prípad už vyšetrili. Ešte minulý rok vydal Krajský úrad v Banskej Bystrici povolenie na prieskum a výskum v tejto oblasti speleologickému klubu Drienka z Košíc. Traja jaskyniari nie sú jeho členmi.
Gáal pripustil, že traja jaskyniari začali kopať načierno. Dodal však, že dodatočné prijatie objaviteľov jaskyne by mohlo celú záležitosť zlegalizovať. Objav totiž oznámili hneď na druhý deň, výbušniny nepoužili - odstreľovalo sa pyropatrónmi, ktoré dostať bežne v obchode. Inšpekcia sa začne prípadom zaoberať tento týždeň.
ALŽBETA KYSELOVÁ, r