David Kay si myslí, že Irak žiadne zbrane hromadného ničenia nemá a nemal ich ani pred vojnou. Takmer pred rokom minister zahraničia Colin Powell svetu ukázal nákresy pojazdných laboratórií, v ktorých mal Irak vyrábať biologické a chemické zbrane. Tie sa dodnes nepodarilo nájsť. Powell pripúšťa, že sa v Iraku už ani nenájdu. Ani Kay však nevylučuje, že môžu byť v Sýrii. FOTO - ČTK/AP
V Iraku už žiadne zbrane hromadného ničenia nenájdeme. Povedal v piatok večer šéf amerického tímu zbrojných inšpektorov David Kay a vzdal sa funkcie. Skomplikoval tak situáciu prezidentovi Georgeovi Bushovi, ktorý spomínal práve akútnu hrozbu z Iraku ako jeden z najdôležitejších argumentov na útok na Bagdad.
Kay viedol deväť mesiacov tím inšpektorov, ktorí sa snažili americké obavy potvrdiť. Nič zásadné však v Iraku doteraz nenašli.
Odchodom Kaya sa podľa amerických médií mení aj misia inšpektorov. Nový šéf tímu Charles Duelfer na rozdiel od Kaya už nehovorí, že v Iraku chce nájsť zakázané zbrane. Duelfer chce len zistiť, kde zmizli.
Aj Kay totiž pripúšťa, že Irak biologické či chemické zbrane mal. Väčšinu podľa neho však stratil v prvej vojne v zálive a časť pravdepodobne predal tesne pred minuloročnou ofenzívou do Sýrie.
Kayovo odstúpenie znovu otvorilo debatu o oprávnenosti amerického zásahu. Demokrati v Amerike a mnohí európski spojenci Spojených štátov to teraz považujú za dôkaz, že Bush sa prenáhlil a začal zbytočnú vojnu.
Bush aj britský premiér Tony Blair napriek tomu stále opakujú, že Irak zakázané zbrane mal a ešte stále ich môžu objaviť.
Americký minister zahraničia Colin Powell však včera pripustil, že takéto zbrane sa už nájsť nemusia. Napriek tomu akciu obhajoval. Saddám Husajn totiž opakovane potvrdil, že je ochotný napadnúť svojich susedov, a preto bol nepochybne hrozbou. Jeho odstránenie podľa neho svet urobilo bezpečnejším.
Podobne reagoval aj Bush, ktorý v posledných dňoch rozbehol predvolebnú kampaň pred prezidentskými voľbami. A mal úspech. Jeho voliči týmto argumentom veria a viac ako zbrane hromadného ničenia ich zaujíma Saddám Husajn, ktorého sa Američanom v decembri podarilo chytiť.
Demokrati, ktorých zajtra čakajú prvé vážne primárky v New Hampshire, sa ale opäť cítia o niečo silnejší. V súčasnosti najväčší favorit na súboj s Bushom John Kerry by dokonca podľa prieskumov súčasného prezidenta vo voľbách porazil. Prieskum Newsweeku Bushovi prehru predpovedá vôbec prvý raz.
Kayovo odstúpenie pravdepodobne Busha nepotopí. Celkom určite ho však nepotešilo. Bush aj jeho ľudia za posledné mesiace výrazne zmenili rétoriku. Kým pred zásahom celkom jednoznačne hovorili o irackých zbraniach hromadného ničenia, po akcii začali hovoriť o zbrojných programoch a minulý týždeň v posolstve o stave únie Bush už spomenul iba aktivity spojené so zbrojnými programami.
Bush minulý týždeň svojim voličom zdôrazňoval, že zásah v Iraku prinútil tyranov a diktátorov na čele nebezpečných štátov brať americké slová vážne. Príkladom je Líbya, ktorá sa po rokoch priznala, že pracovala na výrobe jadrovej zbrane. Aj pre strach z podobného osudu, aký postihol Saddáma, líbyjský vodca Muammar Kaddáfí teraz do krajiny pustil inšpektorov a program zastavil.
Bushovi kritici to vidia úplne inak. Zásah v Iraku je dôkazom, že Bushova Amerika klame. David Kay totiž priamo zvnútra americkej administratívy svetu povedal, že Irak mal s najväčšou pravdepodobnosťou menej zbraní ako Severná Kórea, Irán či Líbya. Tam však nezasiahli.