Pred dvoma týždňami odvysielala Prima v hlavnom vysielacom čase prvý diel slávnej série Tridsať prípadov majora Zemana. Z komerčného hľadiska sa jej to nepochybne vyplatilo. Ten večer sa na Primu podľa prieskumov pozeralo okolo 1,66 milióna ľudí. Primu si vtedy zaplo o tri percentá viac divákov ako konkurenčnú Novu.
Deň po odvysielaní druhého dielu však na Primu podala trestné oznámenie česká Konfederácia politických väzňov. Bývalých väzňov komunistickej diktatúry pobúrilo vysielanie seriálu oslavujúceho ich mučiteľov - niekdajšiu Štátnu bezpečnosť. Konfederácia sa pre tento seriál obrátila aj na Radu pre rozhlasové a televízne vysielanie.
„Tento klamlivý seriál je oslavou minulého režimu a jeho represívnych orgánov, ktoré potlačovali ľudské a občianske práva," povedala predsedníčka konfederácie Naděžda Kavalírová. „Jednotlivé časti seriálu opäť opakujú klamstvá o kauzách týkajúcich sa smrti Jána Masaryka, bratov Mašínovcov, procesu s Pavlom Tigridom a podobne," uvádza sa v trestnom oznámení.
Podľa neho sa televízia vysielaním seriálu dopustila trestného činu podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potláčaniu práv a slobôd človeka a trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
„Oficiálnou cestou sme takúto informáciu nedostali a nebudeme to komentovať. Sme presvedčení, že sa žiadneho protiprávneho konania nedopúšťame," reagovala hovorkyňa Primy Jana Malíková.
Seriál o statočnom bojovníkovi proti rozvracačom socialistickej republiky vznikol v 70. rokoch ako hold k výročiu vzniku ŠtB a pod priamym dohľadom tejto organizácie.
Opakované odvysielanie seriálu vyvolalo najväčšie vášne v roku 1999, keď ho uviedla verejnoprávna Česká televízia. Škandál dokonca prispel k pádu vtedajšieho riaditeľa televízie Jakuba Puchalského.
PETER MORVAY