Brusel 26. januára (TASR) Krajiny Európskej únie si začali uvedomovať, že dohodu o európskej ústave potrebujú dosiahnuť ešte pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Po dnešnej neformálnej diskusii s ministrami zahraničia 25 krajín rozšírenej EÚ to v Bruseli povedal šéf írskej diplomacie Brian Cowen.
"Existuje istá forma vedomia, že potrebujeme doriešiť túto otázku pred európskymi voľbami, ak to bude možné," povedal Cowen. Pred úniou sú podľa neho dôležité výzvy v zahraničnej politike (Irak, Blízky východ, Irán, Afganistan) a "nemôžeme naďalej celú energiu venovať hľadaniu riešenia v rokovaniach o ústave".
Podobné pocity mal po neformálnom obede šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. "Viacerí, aj ja som to podporil, hovorili, že by bolo dobré a žiaduce, keby sa medzivládna konferencia skončila ešte pred júnovými voľbami do EP. Každý hovoril, že po voľbách by bolo všetko zložitejšie," povedal novinárom.
Vyslovil sa však zároveň proti stanovovaniu pevných termínov. "Bolo by vynikajúce, keby sme dosiahli dohodu ešte pred voľbami, ale ja si myslím, že ešte dôležitejšie je dosiahnuť dohodu, ktorá bude uspokojivá pre všetkých. Tomu by som dal prednosť pred nejakým časovým limitom," zdôraznil Kukan.
Dnešnú neformálnu debatu hodnotili Cowen i Kukan pozitívne. Všetci ministri podporili írsky plán obnovenie rokovaní neunáhliť a najskôr s partnermi dôkladne konzultovať ich postoje.
Šéfovia diplomacií európskej dvadsaťpäťky dnes spoločne rokovali o ústave prvýkrát od neúspešného decembrového summitu v Bruseli, kde dohoda stroskotala na spore okolo systému hlasovania v Rade ministrov.
Ministri sa podľa Kukana zhodli, že po obnovení rokovaní o ústave treba využiť všetko, čo sa už podarilo dohodnúť počas talianskeho predsedníctva, hoci to nie je oficiálne zapísané v žiadnom dokumente.
Za najvážnejší z ostávajúcich problémov označili práve spôsob hlasovania v Rade ministrov. Zatiaľ čo väčšina krajín na decembrovom summite podporovala zavedenie dvojitej väčšiny štátov a obyvateľov, Poľsko a Španielsko trvali na pre nich výhodnejšom rozdelení hlasov podľa Zmluvy z Nice.
Koncom januára a vo februári budú pokračovať dvojstranné konzultácie írskeho predsedníctva s jednotlivými krajinami, na marcovom summite má Írsko podať správu o stave medzivládnej konferencie a prípadne navrhnúť ďalší postup. Podľa slovinského ministra Dimitrija Rupela sa pre EÚ medzi marcom a júnom otvára "okno príležitosti" dohodnúť ústavu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh