Žilina 28. januára (TASR) Od novoročného zvýšenia cien energií a novej 19 percentnej sadzby DPH očakávajú vydavatelia, distribútori aj tlačiarne pokles predaja kníh. Na zvýšenie cien v knižnom sektore najviac doplatí domáca slovenská kniha.
Podľa analytika slovenského knižného trhu Ivanu Kučmu, z martinskej tlačiarne Neografia, má pokles predaja kníh priamu súvislosť s ekonomickou situáciou obyvateľstva. Je to jednoznačne faktor mimokultúrny, je to chlebová záležitosť kúpyschopnosti obyvateľstva. Už roky klesá podiel slovenskej knihy na predaji, a to vďaka tomu, že ceny kníh rastú, že možnosti kúpyschopnosti obyvateľstva sú stále nižšie a osobitne by som upozornil na dôsledky 19 percentnej DPH, ktoré - podľa názorov kníhkupcov a iných činiteľov knižného rezortu - môžu stlačiť predaj slovenskej knihy v roku 2004 až o 50 percent, vysvetlil Kučma.
Už dnes ide z každých 100 korún vynaložených na knihy len jedna koruna na pôvodnú slovenskú tvorbu. Zvýšenie DPH neznamená len zvýšenie ceny knihy, ale najmä obmedzenie vydávania kníh a zúženie ponuky na komerčné tituly. V susednej Českej republike je sadzba DPH na knihy 5 percent a počet vydaných titulov tam medziročne stúpa, u nás zaznamenáva pokles. Podľa Kučmu možno za ním hľadať práve zvyšovanie DPH na knihy z pôvodných 6 na 10, vlani na 14 a tento rok na 19 percent. Nová sadzba DPH stavia Slovensko na druhé miesto v Európe. Vyššiu DPH na knihy majú len Dánsko a Švédsko (25 percent). Naopak, nulovú DPH na knihy majú Poľsko, Veľká Británia, Írsko a čiastočne aj Maďarsko.
V predaji kníh dominujú na Slovensku praktické publikácie encyklopedického charakteru, príručky a kuchárske knihy, keďže zvyšovanie sadzby DPH neumožňuje vydávanie niektorých titulov (najmä slovenskej beletrie a pôvodnej náučnej literatúry) z ekonomických dôvodov. raf rč Upozornenie: TASR ponúka k správe zvukový záznam.