Bratislava 29. januára (TASR) - Strategickou prioritou Slovenska v oblasti slobody pohybu pracovníkov v rámci EÚ je čo najskoršie otvorenie trhu práce pre občanov SR v čo najväčšom počte členských štátov. Slovensko by sa však v žiadnom prípade po vstupe do únie nemalo zrieknuť možnosti uplatniť rovnocenné opatrenia na ochranu svojho trhu práce v rozsahu, ako ich uplatnia súčasné členské štáty voči SR. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR principiálne podporuje otvorený nediskriminačný pohyb pracovníkov, nemá však záujem dostať svoj trh práce do jednostranne nevýhodnej situácie. Uvádza sa to v návrhu Stratégie SR v oblasti pohybu za prácou v rámci EÚ, ktorú vypracovalo MPSVR a je momentálne v pripomienkovom konaní.
Slovenská republika, podobne ako ďalších 7 pristupujúcich štátov do EÚ (okrem Cypru a Malty), v oblasti slobody pohybu osôb akceptovala návrh súčasných 15 členských štátov EÚ na prechodné obdobie 7 rokov. Táto prechodná úprava znamená, že ľudia z pristupujúcich štátov, vrátane občanov SR, budú musieť získať povolenie na zamestnanie v štáte EÚ ešte niekoľko rokov po vstupe.
Podľa predbežných vyjadrení zo súčasných členských štátov EÚ nehodlajú využiť systém prechodných období v oblasti voľného pohybu za prácou Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska, Írska republika, Švédske kráľovstvo, Dánske kráľovstvo a Holandské kráľovstvo.
Prechodná úprava znamená, že počas prvých 2 rokov po pristúpení súčasné členské štáty budú prijímať pracovníkov z pristupujúcich krajín podľa svojich vnútroštátnych pravidiel, a nie podľa pravidiel spoločenstva o voľnom pohybe pracovníkov. Pred uplynutím druhého roka Európska komisia (EK) vypracuje správu o situácii, Rada EÚ preskúma pôsobenie prechodných ustanovení a členské štáty budú musieť komisii oznámiť, či chcú pokračovať v uplatňovaní prechodných ustanovení. Na konci 5-ročného obdobia po pristúpení súčasné členské štáty môžu v prípade závažného narušenia svojho trhu práce alebo jeho ohrozenia oznámiť EK, že chcú pokračovať v uplatňovaní týchto opatrení do uplynutia 7 rokov. Ak členský štát neoznámi, že chce naďalej využívať ochranné opatrenia, bude musieť uplatňovať voľný pohyb pracovníkov.
Nové členské štáty majú podľa prístupovej zmluvy možnosť počas celého 7-ročného obdobia uplatňovať rovnocenné opatrenia vo vzťahu k súčasným členským štátom.
Štáty, ktoré sprístupnia svoje trhy práce kedykoľvek od 1. mája 2004 pre nových euroobčanov, môžu do konca 7-ročného obdobia využiť tzv. "safeguard clause" - ochrannú klauzulu. To znamená, že v prípade neočakávanej nerovnováhy na trhu práce v určitom regióne či povolaní môžu dočasne zaviesť používanie povolení na zamestnanie. I keď žiadny z pristupujúcich členských štátov nepožiadal o prechodné obdobie, súčasné členské krajiny súhlasili, aby noví členovia mohli takisto uplatniť voči nim ochrannú klauzulu v prípade závažného narušenia svojho trhu práce.