Zoznam má 270 položiek a je známy od nedele, keď ho zverejnil týždenník al-Mada. Figuruje na ňom aj Komunistická strana Slovenska, ktorá akúkoľvek spojitosť so Saddámom odmieta.
Rada je pripravená začať súdne pojednávania. „Aj ďalšie vlády začnú vyšetrovanie," oznámil včera člen rady Mahmúd Alí Usmán. Abdal Sahíb Salmán Kutúb z ministerstva ropného priemyslu predtým oznámil, že ministerstvo už s vyšetrovaním začalo a že požiada o pomoc Interpol.
„Prvoradé sú pre nás záujmy irackého ľudu. Zverejnené dokumenty dokazujú, že bývalá vláda márnotratne utrácala bohatstvo krajiny pre ľudí, ktorí kryli jej korupciu," povedal Kutúb.
Na zozname je okrem iných Benon Sevan, ktorý viedol program OSN zvaný Ropa za potraviny. Sevan opakovane vylúčil korupciu a žiadal dôkazy. OSN vyhlasuje, že hospodárenie programu prešlo bez problémov niekoľkými auditmi.
Po Francúzsku, kde sa kauza, ktorá zasiahla aj ministra vnútra Charlesa Pasqua a bývalého veľvyslanca pri OSN Jeana-Bernarda Mériméea, rozbehla hlavne po mediálnej línii, začali s vyšetrovaním napríklad Jordánsko a Bulharsko. Vyšetrovanie požadujú aj nezávislí intelektuáli v Egypte.
V Jordánsku sa aféra týka 14 firiem a niekoľkých vládnych predstaviteľov a poslancov. Bulharská Socialistická strana (BSP) mala podľa údajov irackého denníka so ziskom predať 12 miliónov barelov irackej ropy. Jej predsedom bol vtedy terajší bulharský prezident Georgi Parvanov.
Konzervatívny Zväz demokratických síl (SDS) preto už v stredu požadoval jeho odstúpenie. Predseda strany Sergej Stanišev informoval, že jeden z členov strany Zahari Zahariev rokoval v decembri roku 2001 s irackou štátnou ropnou spoločnosťou ako poradca spoločnosti Mašinoexport.
Zahariev potvrdil, že v roku 1998 navštívil Irak, ale poprel informácie, že jeho strana dostala do Saddámovej strany Baas ropu v hodnote 150 miliónov dolárov.
Doterajšie výsledky vyšetrovania však vraj nepotvrdzujú, že bulharskí socialisti sa dali korumpovať irackou ropou. (čtk, mik)