„Držte sa, idem zatiahnuť brzdu,“ zakričal v jednom z vagónov vlaku IC Kriváň podgurážený štyridsiatnik. Spolu so svojimi štyrmi kumpánmi sa vracali z týždňovky v Prahe domov do Považskej Bystrice s prestupom v Žiline. Neuvedomili si však, že IC stojí až v Bratislave. „Chlapi, on tu nestojí,“ s hrôzou v hlase zvolal spomínaný muž, keď vlak prefičal cez považskobystrickú stanicu. „Nechaj to tak, budeme mať prúser,“ hovorí mu kamarát. „Prúsery, to je moje,“ odvetil výtržník a zatiahol záchrannú brzdu na stanici v Púchove. Hneď sa zhŕkla celá vlaková čata aj s členmi železničnej polície.
Napriek tomu, že si skupina piatich mužov chcela takto ušetriť čas svojej cesty, museli sa nakoniec odviezť až do Bratislavy. Cesta ich tak vyšla oveľa drahšie, ako si pôvodne predstavovali.
Táto udalosť spôsobila asi päťminútové zdržanie vlaku IC Kriváň na trase Košice – Bratislava, nikomu sa našťastie nič nestalo.
Ako nám však povedal Pavol Deraj zo sekcie kontroly bezpečnosti dopravy, ŽSR zažíva prípady zatiahnutia záchrannej brzdy denne. V mnohých prípadoch sú to však odôvodnené zastavenia, napríklad náhle zhoršenie zdravotného stavu cestujúceho. Zneužitie záchrannej brzdy, čiže jej zatiahnutie bez dôvodu, poznajú železničiari hlavne počas nástupu brancov na základnú vojenskú službu.
„Takýto dôvod zmeškania vlaku posudzujeme ako cudzí vplyv, kam okrem zneužitia záchrannej brzdy patria aj výtržnosti, samovraždy a podobne,“ hovorí Deraj. Tieto príčiny majú asi 5-percentný podiel na meškaní vlakov v rýchlikovej doprave. Ohrozenie bezpečnosti dopravy tu hrozí najmä pre cestujúcich vo vlaku. Môže prísť k úrazu pri náhlom trhnutí vlaku, stalo sa dokonca, že sa vlaková súprava pretrhla. Veľa však závisí od rýchlosti, akou vlak práve ide. V našom prípade išiel IC Kriváň asi 100-kilometrovou rýchlosťou, brzdil približne 400 metrov.
Bezdôvodné zatiahnutie záchrannej brzdy nevyjde výtržníka lacno. Podľa prepravného poriadku sa platí paušálna pokuta 700 korún plus náklady na rozjazd vlaku, meškanie a prípadné škody. V prípade, že ide o skupinu, 700 korún zaplatí každý z nich, ostatné náklady sa rozrátajú. Väčšinu prípadov sa podarí vyriešiť priamo na mieste. Ak dotyčný nemá pri sebe peniaze, pokuty sa dodatočne vymáhajú, v krajných prípadoch aj súdnou cestou.
ANDREA HARMANOVÁ