Praha 30. januára (TASR) - Krajiny bývalej komunistickej Európy, ktoré sú členmi NATO alebo sa do aliancie chystajú v najbližšom období vstúpiť, majú z veľkej časti starnúcu alebo dokonca neexistujúcu leteckú obranu.
Najvýkonnejšie stíhačky používané v regióne sú stroje Mig-29 sovietskej výroby z konca 70. rokov. Napriek ich veku považujú odborníci tieto lietadlá za obávané, za predpokladu dobrého udržiavania, píše v dnešnom servise francúzska tlačová agentúra AFP.
Bulharské ministerstvo obrany priznáva, že v súčasnosti sú bojaschopné len tri z jeho 20 strojov Mig-29. V SR je to len šesť z 20 strojov Mig-29 po kolízii dvoch lietadiel tohto typu v novembri 2002, odvoláva sa agentúra AFP na špecializované zdroje na Slovensku.
Slovensko a Bulharsko, ktoré majú vstúpiť do Severoatlantickej aliancie na jar tohto roku spolu s ďalšími piatimi krajinami bývalého komunistického bloku, avizovali modernizáciu lietadiel Mig-29, ako to už urobilo Poľsko s 22 lietadlami tohto typu.
V regióne sa používajú aj stroje Mig-21. Samotné Poľsko ich má 75. Tieto lietadlá sovietskej výroby sú však úplne zastarané, hoci sú prispôsobené systémom NATO. Stroje Mig-21 českej armády, ktorá nemá najlepšie lietadlá, boli vyrobené v roku 1975 a pomaly sa blížia ku koncu svojej teoreticky 30-ročnej životnosti, pokračuje AFP.
Štyri z nových členských krajín NATO stíhačky vôbec nemajú vo svojom vzdušnom arzenáli. Ide o tri pobaltské krajiny, ktoré boli do roku 1991 súčasťou Sovietskeho zväzu, a Slovinsko. Najlepšie vyzbrojená je z týchto štátov Litva, ktorá má k dispozícii deväť cvičných strojov L-39. Tie vyrobilo bývalé Československo v počte asi 3000 kusov pre celý bývalý sovietsky blok.
Najväčšie krajiny regiónu sa rozhodli posilniť svoje vzdušné sily podstatne serióznejším spôsobom. Modernizáciu odštartovalo Maďarsko v septembri 2001, keď si objednalo 14 stíhacích bombardérov štvrtej generácie švédskej výroby JAS-39 Gripen za viac ako 500 miliónov eur. Do Maďarska by mali byť dodané koncom roka 2005 alebo začiatkom roka 2006.
V apríli minulého roka podpísalo Poľsko kontrakt na nákup 48 multifunkčných strojov typu F-16 za 3,5 miliardy dolárov. Šestnásť prvých strojov z tejto objednávky by malo dôjsť do Poľska v roku 2006.
V decembri minulého roka česká vláda rozhodla, že vybaví svoje vzdušné sily 14 strojmi Jas-39 Gripen. Prvé z nich by mali dôjsť do ČR v roku 2005, uzatvára francúzska agentúra AFP.