muža, ktorý vyhovuje súčasnej prijatej norme. Pritom tá je už o polovicu nižšia, teda 60 miliónov.
„Ak má toľko, považujeme to už za vynikajúci odber,“ hovorí docent MUDr. Jozef Války, pod vedením ktorého sa podarilo gynekológom na Slovensku priviesť na svet prvé slovenské dieťa zo skúmavky.
Každý piaty až siedmy pár na Slovensku je neplodný, pričom až v tretine prípadov býva na vine muž. Za spodnú hranicu, keď ešte možno otehotnieť, považujú lekári asi 20 miliónov dobre pohyblivých spermií. Dôležitejšia ako počet spermií je však ich pohyblivosť.
V čom to väzí, že muži majú čoraz viac problémov?
Odpovede sú najrôznejšie – škodí takmer všetko od zlej životosprávy, toxického životného prostredia až po tesné nohavice.
Najnovšia štúdia ukazuje, že škodia aj pesticídy na hubenie rastlinných škodcov. Muži, ktorí sú vystavení pôsobeniu pesticídov a rozpúšťadiel, majú podstatne horšiu kvalitu spermií. Potvrdila to aj nedávna francúzsko-argentínska štúdia.
Semenníky – najzraniteľnejšie orgány
Vedci skúmali 225 argentínskych mužov žijúcich v Santa Fé a Entre Ríos, čo sú jedny z najproduktívnejších poľnohospodárskych oblastí sveta. Argentína je jedným z najväčších používateľov pesticídov. Sledovaní muži boli v rokoch 1995 až 1998 vyšetrovaní kvôli neplodnosti a podarilo sa analyzovať kvalitu spermií 189 z nich. Podľa lekárov z francúzskeho Národného inštitútu zdravia jedovaté látky, ktoré sa používají na zvýšenie produkcie poľnohospodárskych plodín, jednoznačne škodia práve semenníkom.
„Na výskyt chemických látok v prostredí sú to najzraniteľnejšie orgány,“ tvrdia.
Zhubný vplyv chemických výrobkov zo životného prostredia na mužskú plodnosť čím ďalej tým viac znepokojuje aj vyspelé západné krajiny, Slovensko nevynímajúc. (uj)